Ruští vojáci po 300 letech obléknou ponožky | E15.cz

Ruští vojáci po 300 letech obléknou ponožky

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Michail Kamarov

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Každý rekrut ruské armády se dosud musel učit, jak správně obléknou ovinovačky. To je ale nyní minulostí. Vojáci po 300 letech přejdou na běžné ponožky.

Uzavírá se tak tradice trvající od doby cara Petra I. Velikého, který ovinovačky do vybavení armády zavedl. Do drsného ruského podnebí se údajně hodily lépe, než běžné ponožky.

„Do konce roku 2013 musíme slovo ‘ovinovačky’ zapomenout,” řekl deníku Komsomolskaja pravda ministr obrany Sergej Šojgu. „Éra tohoto archaického oděvu je pryč,“ dodal.

Splnění tohoto termínu ale nebude jednoduché a některé kasárna možná budou muset s výměnou počkat až na rok 2014. Řada základen totiž se totiž nachází „daleko od civilizace“.

Ovinovačky byly běžným armádním vybavením přibližně do poloviny minulého století, například ve finské armádě se sporadicky používaly ještě v 90. letech. V zemích bývalého východního bloku byla jejich kariéra delší. Běloruská armáda je vyřadila v roce 2010. Ukrajinští vojáci, kteří přešli na ponožky ve stejném roce, ovinovačkám uspořádali oficální rozlučkový ceremoniál.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video