Samsung Galaxy S4 do Česka dorazí v květnu, bude stát 17 tisíc korun | E15.cz

Samsung Galaxy S4 do Česka dorazí v květnu, bude stát 17 tisíc korun

Samsung Galaxy
Samsung Galaxy
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nový chytrý telefon Galaxy S4 se začne prodávat od konce dubna a do Česka dorazí na začátku května. Všude by pak měl být dostupný do června. Oznámila to jihokorejská společnost Samsung Electronics při předvedení svého nového vlajkového smartphonu v New Yorku. Neskrývaným cílem je získat na úkor amerického konkurenta Apple opětné prvenství na klíčovém americkém trhu chytrých telefonů.

Cena nového telefonu bude na tuzemském trhu 17 tisíc korun a budou jej nabízet všichni tři operátoři. Jeho předchůdce S3 se v současnosti prodává o 4 tisíc korun levněji. Konkurenční iPhone 5 začíná v internetovém obchodě Apple s cenou na zhruba 16 600 korunách. Další konkurent ZTE dnes oznámil, že jeho přístroj Grand Memo s velkým displejem 5,7 palce se bude prodávat za zhruba 10. tisíc korun na přelomu léta a podzimu.

Ale podle agentury AP se předpokládá, že v USA bude cena při dvouletém kontraktu začínat na 200 dolarech (asi 4 tisících korunách). Podle představitelů firmy to ale bude investice do „životního společníka“, který „zlepší většině lidí každodenní život“.

Podle očekávání se nový Galaxy S chlubí ostrým obrazem s vysokým rozlišením. Displej oproti předešlé verzi opět o něco povyrostl: s úhlopříčkou o délce 12,7 centimetru o půl centimetru překonal předchůdce S III a o 2,5 centimetru hlavního konkurenta iPhone 5; plocha displeje S4 je o 56 procent větší. Vybaven je fotoaparátem se 13 megapixely.

Dokáže například přenést detaily z vyfotografované navštívenky mezi kontakty v telefonu či rovnou číslo z vizitky zavolat, či má umět překládat z deseti jazyků. Některé funkce lze ovládat gesty i bez dotyku displeje. Při přehrávání videa je s to automaticky zařadit pauzu, pokud se divákův zrak odvrátí, a znovu je spustit, pokud se divákovy oči znovu vrátí k displeji.

Někteří analytici podle agentury Reuters předpovídají, že čtvrté verze Galaxy S by se mohlo za první měsíc od uvedení na trh prodat deset milionů kusů. Úspěch tohoto telefonu však bude podle pozorovatelů kriticky záviset na tom, zda firma vypracuje spolehlivý záložní plán, který zabrání opakování nákladných výrobních poruch. Ty loni provázely nástup Galaxy S III a kvůli tomu prodal Samsung měsíc po uvedení na trh asi o dva miliony těchto telefonů méně, než by mohl.

Samsung Galaxy S 4 Autor: ctk

Zklamání - novinka přináší jen drobná vylepšení

Riziko se podle analytiků skrývá i v marketingovém zveličení předností nového produktu. Zákazníci mohou být zklamáni, pokud zjistí, že Galaxy S IV vlastně nemá žádné „senzační“ nové prvky a omezuje se pouze na drobná vylepšení.

Apple se v loňském čtvrtém čtvrtletí díky novému modelu iPhone 5 a přesunu spotřebitelů k chytrým telefonům stal poprvé největším prodejcem mobilních telefonů ve Spojených státech. Předstihl tím Samsung, který zde byl jedničkou od roku 2008. V celém světě však zůstává největším prodejcem telefonů Samsung.

Samsung uvedl na trh první telefon Galaxy v červnu 2010. Byla to jeho odpověď na ohromný úspěch iPhonu, který v roce 2007 vytvořil celý trh chytrých telefonů. Samsung se díky Galaxy loni vyhoupl do čela globálního prodeje v této kategorii a ovládl 30 procent tohoto trhu proti 19 procentům Applu. Apple reagoval na úspěch Samsungu tím, že jej napadl u soudů po celém světě za to, že „otrocky kopíruje“ jeho přístroje.

Problémem obou soutěžících gigantů je zpomalování růstu trhu smartphonů a zostření konkurence ze strany firem jako LG Electronics nebo Huawei Technologies. Akcie Applu se v letošním roce propadly o téměř 20 procent a akcie Samsungu ztratily jedno procento.

Samsung od roku 2010 prodal okolo 100 milionů smartphonů Galaxy S, zatímco Apple asi 268 milionů iPhonů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.