Sanita nabírá kvůli dírám zpoždění

Taxikář, saniťák a řidič pekařského vozu. Denně tráví hodiny za volantem a na cestě z Mostu do Litvínova znají každou díru.

Průměrně pětkrát za šichtu vyráží v sanitce z Litvínova do mostecké nemocnice Jiří Berec. Když je pěkné počasí a sucho, zvládá trasu za šest minut. Pokud jede „na majáky,“ neplatí pro něj totiž žádná pravidla. Teď ale kvůli děravé silnici nabírá obrovské zpoždění.
„Tahle cesta je špatná po každé zimě. Jak ale vypadá teď, navíc v půlce zimy, to nemá obdoby,“ myslí si Berec.
I když může jet při zapnutých majácích v protisměru, na červenou nebo po chodníku, za špatného počasí na rozbité silnici nabere i desetiminutové zpoždění. Přitom nesmí nikoho ohrozit. Nejezdí tak pokaždé, jen když to stav pacienta opravdu vyžaduje.

Zlomená páteř

„Nedávno jsem třeba vezl pacientku se zlomenou páteří. Potřeboval jsem se dostat do nemocnice rychle, ale kvůli dírám jsem musel jet pomalu,“ popisuje nelehkou situaci. Netrpí jen on či pacienti, ale i sanitní vozy. Díry nejsou pokaždé vidět a bývají hluboké. „Už jsme zničili disk na kole, u nové sanitky jsme urvali kryt na spodní straně motoru. A taky jsme prorazili pneumatiku,“ vypočítává Berec.
O ničení vozu ví své i taxikář Ladislav Matušek. Na podzim zaplatil dvanáct tisíc korun na nové čepy a ramena nápravy. „Nemá cenu měnit jen jeden čep, protože za chvíli musíte vyměnit další. Proto to dělám komplet. Je na to dva roky záruka, ale při stavu místních silnic pochybuji, že to vydrží,“ uvažuje taxikář, který profesionálně jezdí dvanáct let.
Přestože většinou rozváží klienty po Litvínově, troufá si říct, že většinu děr si rychle zapamatuje. „V úseku u brány u chemičky jsou tak čtyři týdny, za Dopravou už déle. V tomhle počasí se jim ale nedá vyhnout,“ říká Matušek, a občas tak musí snášet uštěpačné poznámky cestujících, že by si měl vyměnit tlumiče. „To jsou ale takové díry, že když do ní vlítnete, úplně vás to rozhodí,“ podotýká Matušek.
Denně po spojnici Mostu a Litvínova projede i jednadvacet pekařských vozů z janovské pekárny. Osm z nich po ní rozváží pekařské výrobky do obchodů několikrát denně sedm dní v týdnu. S jedním z vozů jezdí Zdeněk Roznic, který tudy vozí pečivo více než čtyřicet let.
Kromě nebezpečných odboček, kde chybí odbočovací pruhy, se teď jako ostatní řidiči musí vypořádat s výmoly. „To si připadáte, že jedete mezi samými opilci. Dírám se vyhýbáte vy, auta před vámi i v protisměru,“ komentuje dění na vozovce Roznic.
Stejně jako řidič sanitky Berec považuje letošní stav cesty za nejhorší, jakou kdy zažil. „A to je teprve leden. Ale ještě jsem rohlíky nevysypal,“ dodává s úsměvem zkušený řidič. S problémem se ale setkal i na silnici za Mostem do Bečova. „Bylo to v neděli, ještě tma. Vyjel jsem na horizont, nic nebylo vidět. Vlítnul jsem do takové díry, že jsem málem urval kolo,“ varuje další řidiče.
Lidé, kteří míří z Mostu do Litvínova a zpátky, se děravé silnici jen těžko vyhýbají. Pokud by úsek objížděli, trvala by jim cesta až dvojnásobně déle.