Se znovuotevřením Zelené úsporám se podle Chalupy počítat nedá | E15.cz

Se znovuotevřením Zelené úsporám se podle Chalupy počítat nedá

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) se program Zelené úsporám na zateplování budov otevřít nechystá. Uvedl, že by to byl ve chvíli, kdy se nedostává peněz na už přijaté žádosti, čirý populismus. O dalším postupu při vyřizování žádostí chce rozhodnout příští týden, až ministerstvo obdrží analýzu časové řady přijímání loňských žádostí. Program disponuje částkou 19,6 miliardy korun, při sečtení všech požadavků několik miliard schází.

Zatím nebylo vyplaceno 42 tisíc z 80 tisíc žádostí. Přijímání žádostí ministerstvo uzavřelo v listopadu, podle některých kritiků čekalo do senátních voleb, aby nepokazilo pověst politiků vládních stran. Chalupa uvedl, že bude hledat takovou cestu, aby se dostalo na všechny už přijaté žádosti a aby se výše dotací blížila co možná nejvíc už vyplaceným podporám. Jak přesně bude postupovat, rozhodne až příští týden. Existují podle něj tři možnosti od krácení výše dotací, přes vyplácení podpory podle data podání žádostí až k posuzování kvality zpracování dokumentace. Program disponuje penězi z prodeje emisních kreditů. Podle ministra lze ještě počítat s mírným navýšením zisku, doba velkých obchodů už je ale pryč. Neví se ani, jak bude největší kupec kreditů - Japonsko postupovat v obchodu s emisemi po katastrofickém zemětřesení v zemi, uvedl. Všechny peníze z programu Chalupa chce vyplatit, nějaké by podle něj mohly i přibýt díky kontrolám, které odhalí chyby v dotovaných projektech. V takových případech budou muset domácnosti podporu vrátit.

O budoucnosti programu bude Chalupa hovořit s náměstkyní Rut Bízkovou. V pátek se v médiích objevila informace, že Bízková má být kvůli problémům programu odvolána. Náměstkyně řekla, že nic takového neslyšela, uvažuje ale zřejmě o odchodu z funkce. Program byl v jejích očích do loňska mimořádně úspěšný, chybu vidí v personálních změnách provedených v řízení fondu na konci loňského roku a v přehodnocování kritérií programu. Odpovědnost za problémy spojené se Zelenou úsporám Bízková necítí, leží podle ní na ministrovi. Důvodem odchodu Bízkové mohou být i personální změny na Státním fondu životního prostředí. Ředitelka Radka Bučilová odvolala šéfa programu Zelená úsporám Martina Čecha a ekonomickou náměstkyni Andreu Kopeckou. Na její post bez vědomí Bízkové a bez výběrového řízení jmenovala Theodora Bernta. Náměstkyně se o změnách prý dozvěděla až minulý týden na jednání řídícího výboru Operačního fondu Životní prostředí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video