Šeberák nabízí pohodu bez luxusu | E15.cz

Šeberák nabízí pohodu bez luxusu

Kdo oželí komfort a dá přednost přírodní nádrži před chlorovanou vodou, najde příjemné útočiště u Šeberáku v Kunraticích.

I když je autobusová zastávka linky 114 z Kačerova od koupaliště Šeberák na dohled, přírodní rybník dává návštěvníkům iluzi, že jsou na konci světa. Hned za vodou se krčí střechy chatek, na mole vedle rákosí si hoví kačení rodinka a po hladině se prohání lysky.

Když praží slunce, mohou se návštěvníci uchýlit do stínu pod vzrostlé stromy a kdyby chtěl někdo slunečník, půjčí mu ho provozovatelé i zdarma.

„Všichni ale stejně pasou po sluníčku. Jsou ochotní zaplatit vstupné, jen když mají jistotu, že se opálí. Bohužel letošní léto k tomu moc příležitostí nedává,“ posteskne si Helena Rampáčková. Koupaliště s manželem provozuje osmnáct let.

Do vody po oblázcích

Voda je bez chloru a o její kvalitu se rekreanti bát nemusí. Hygienici ji kontrolují každých čtrnáct dnů. I když teď nevyhlíží zrovna průzračně a vodní květ je podle odebraných vzorků lehce zvýšený, stále se tam dá bez rizika koupat.

„Štamgast“ René Haken na Šeberák nedá dopustit. Ze svého bydliště na Pankráci dojíždí nejméně dvakrát týdně. „Já si tady zaplavu za každého počasí, chytání bronzu klidně oželím. Chlorované bazény rád nemám, tenhle rybník mi úplně vyhovuje,“ říká pětapadesátiletý podnikatel.

Když má méně času, zůstane jen hodinku a nájemci stálému klientovi udělají cenu. Haken si pochvaluje příjemnou travnatou pláž i vstup do vody dlážděný oblázky.

Nuda pláž jen „nadivoko“

I když nejstarší nudistickou pláž inzerují i na koupališti v Hostivaři, podle skalních naturistů se naháči jako první objevili na Šeberáku. Teď se tam ale svlékají už jen „nadivoko“. Pozemek ve východní části totiž v restituci získal majitel.

„Když jsme v roce 1992 začali koupaliště provozovat, byla nuda pláž jeho součástí. To už je ale minulost,“ vzpomíná Ivan Rampáček.

Zatvrzelí nudisté mají stále vyšlapanou pěšinku na svůj plácek, ale nemohou už využívat toalety, sprchy a občerstvení. Voda v těch místech má teď brčálovou barvu, stěží by do ní vlezl notně otrlý naháč, rybník tam navíc obepínají šlahouny vzrostlé trávy a kopřiv.

Nic pro náročné

Šeberák není pro náročné. Ti, kteří si zvykli na komfort sprch a azurového bazénu, by asi strádali. Omšelé dřevěné šatny a unimobuňky něco pamatují, převlékací kabinky na travnaté pláži svému účelu sice vyhovují, leč méně skromným návštěvníkům stačit nebudou.

Přesto koupaliště nabízí vše, co je k rekreaci potřeba a za příznivé ceny. Nechybí občerstvení, lze si objednat i rodinnou oslavu, večírek, svatbu či narozeniny.

Kdo chce kromě plavání zvýšit svou kondici, najde tam plac na fotbálek, pingpongový stůl, hřiště na volejbal a nohejbal. Pro rodiny s dětmi jsou tam prolézačky a houpačky. Jen lodičky už nepůjčují, protože byly příliš rozbité.

Alena Kršková se právě chystá do vody s dvěma dětmi. „Je to tady domácké a oproti některým pražským koupalištím i lacinější. Pro matku na mateřské taková výhoda není nepodstatná,“ říká žena.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.