Senát asi nechá na soudech, od kdy při sporech stanoví nájemné | E15.cz

Senát asi nechá na soudech, od kdy při sporech stanoví nájemné

Soudy by měly mít podle senátorů možnost samy stanovit termín, od kdy upraví výši nájemného, pokud se na ní nedohodnou nájemce a pronajímatel bytu. Na této změně novely občanského zákoníku, která upravuje mimo jiné postup po skončení regulace nájemného, se shodly senátní výbory ústavně-právní a pro územní rozvoj.

Předsedkyně senátní ústavní komise Jiřina Rippelová (ČSSD) uvedla, že pokud by soudy musely nájemné stanovit striktně ke dni podání návrhu na jeho určení, dlužná částka by se vzhledem k délce trvání soudních sporů mohla vyšplhat na statisíce korun. „My necháváme možnost rozhodnout ke dni vydání rozsudku,“ uvedla Rippelová s tím, že změna odpovídá původnímu vládnímu návrhu.

Výbor pro územní rozvoj doporučil na rozdíl od ústavně-právního výboru v návrhu ponechat lhůty, které do novely vložila sněmovna. Nájemci budou mít podle předlohy dvouměsíční lhůtu na to, aby souhlasili s návrhem majitele bytu na zvýšení nájemného. Pokud pronajímatel odpověď nedostane, bude se moci do tří měsíců obrátit na soud, aby výši nájmu určil. Soudy by měly stanovovat nájemné v místě a čase obvyklé. Vodítkem pro jeho stanovení bude cenová mapa místně obvyklého nájemného.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Články odjinud