Sil mám dost, vzkazuje Bauer

Riskovat, spoléhat na přejezd, na dvacítku a na závěrečný kopec. To je taktika Lukáše Bauera v závěru Tour de Ski.

Počítejte se mnou, vzkázal soupeřům na Tour de Ski v pondělí Lukáš Bauer. Páté místo ve skiatlonu posunulo božídarského lyžaře na průběžně osmé místo. „Sil je dost, cítil jsem se po doběhu skiatlonu dobře a doufám, že to je dobré znamení do zbylého průběhu Tour de Ski,“ říká před finišem prestižního seriálu.
Tour de Ski v její krátké historii vyhrál už dvakrát. Obhájit loňské vítězství však bude hodně těžké. „Cologna je jasný. Tour ještě není v cíli, ale on jezdí s velkým přehledem a takticky, boduje ve všech závodech, a proto si myslím, že je v takové pohodě, že si to už ukvrdlá,“ prozradil na svém serveru.
Nic se však nemění na tom, že Bauer by chtěl skončit mezi prvními třemi závodníky. „Ale musím riskovat. Ve sprintu něco ztratím a záleží, jak pojedou ostatní. Padesát vteřin na stupně vítězů není daleko, ale uvidíme, jak se to vyvine.“
V úterý se Bauer vydal na obhlídku tratě z Cortiny do Toblachu. „Abych si ji v paměti oživil, třeba to táhlé stoupání a pak věděl, co a jak.“
Jak na tom bude před závěrečným přesunem do Val di Fiemme, kde na lyžaře čeká proslulá koncovka na sjezdovce Alpe Cermis. „Musím riskovat, spoléhat na přejezd, na dvacítku a na závěrečný kopec. Dá se toho udělat hodně, ale taky ne. Záleží, jak tam budou ostatní, jak tam budu já,“ říká Bauer.
Tour sice nekončí. Na druhou stranu se však nevyvíjí, jak by si Bauer představoval. „Není to ale z důvodu, že bych jezdil mizerně. V porovnání s předchozími ročníky ti nejlepší závodníci jezdí výborně i ve sprintech a daří se jim sbírat bonusy,“ vysvětluje.
Podobnou taktiku zvolil také v pondělním skiatlonu, kde získal pětadvacet bonusových vteřin a posunul se v průběžném pořadí na osmé místo. „Celý závod jsem dá se říci přežil bez větší krizovky. Páté místo je super, ale neplánoval jsem, že bych závod vyhrál nebo jel na umístění. Chtěl jsem riskovat. Posbírat co možná nejvíc vteřin,“ říkal v cíli.
Hlavou kroutil také nad pětadvaceti vteřinami, které stáhl z náskoku soupeřů. „Mohlo to být lepší a bylo na to být lepší, protože na dvou prémiích jsem relativně byl, ale Petter Northug mě ve skejtu dvakrát vyblokoval až jsem na něj byl naštvaný. Po dojezdu jsem si to s ním vyříkal, aby věděl, co se stalo. A všimli si toho i rozhodčí a koukal jsem, že mu vzali za nefér jízdu patnáct vteřin, ale to už je po závodě,“ zalitoval Bauer.