Šitkredit. Dokumentem o lichvě provází rapper z Karviné | e15.cz

Šitkredit. Dokumentem o lichvě provází rapper z Karviné

Petr Wojnar

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Filmaři si pro záběry do snímku Šitkredit vybrali místní prostředí i karvinského rappera Lukrecia Changa.

Prostředí karvinského ghetta a rap místního hudebníka Lukrecia Changa. To vše zachytily kamery v dokumentárním filmu o lichvě s názvem Šitkredit. Film promítají učitelé na základních školách po celé republice. Poukazuje na to, jak snadno lidé mohou spadnout do dluhové pasti. „Agenti firem poskytujících rychlé půjčky chodí nabízet peníze přímo do bytů, kde žijí chudé a sociálně slabé rodiny. Zneužívají přitom jejich nízkého vzdělání a téměř nulového právního povědomí a uzavírají s nimi smlouvy. Jejich podmínky lze označit za lichvářské,“ vysvětluje Ladislav Toušek ze společnosti Člověk v tísni, který se podílel na vzniku dokumentu.

Napsal o lichvě píseň

Příběhy lidí, kteří dluží peníze, v půlhodinovém dokumentu doprovází hudba rappera Changa, který v karvinském ghettu vyrůstal a s lichvou se ve svém okolí dennodenně setkával. „Jsem rád, že mi dali autoři dokumentu příležitost. Podle mě je dobře, že text průvodní písně vymyslel člověk, který se odmala pohyboval v prostředí, jež film popisuje. Text písně je o lichvě, o bankách, půjčkách. O tom, jací jsou lichváři svině, že přijdou a říkají: Zaplať, nebo uvidíš, co se bude dít,“ vysvětluje Lukrecius. Filmaři si do dokumentu vybrali plácek přímo v centru karvinského ghetta, naproti házenkářské hale. Když zde vloni v létě natáčeli, zaujali kamerami široké osazenstvo sídliště. Filmaři hned měli komparz. „Zatímco natáčeli mě, jak rapuju, za mnou si kluci dávali nohejbal, předváděli se do kamery a podobně,“ popisuje Chang.

Bez vulgarit to nešlo

Průvodní píseň k nízkorozpočtovému filmu, kterou Chang napsal za pomoci svého kamaráda z Karviné Pavla Baara, jenž vytvořil hudební podklad, si nebere servítky. „Je tam několik sprostých slov. Nevěděl jsem, jestli mi je tam filmaři nechají, ale nakonec to tam je tak, jak jsem to napsal. Jsem za to rád, bez těch vulgarit by to nebylo ono. I reálný život tady neprobíhá v rukavičkách, proč tedy něco cenzurovat,“ podotkl Chang. Děj se po každé sloce písně stáčí ke konkrétnímu příběhu, které vyprávějí lidé z různých koutů republiky. „Krásně to na sebe navazuje. Můj rap se vždy v určitém okamžiku zastaví a na to, co v písni zpívám, navazuje příběh lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou, o dům, prostě o vše, třeba jen kvůli blbé půjčce na plazmovou televizi,“ objasňuje Chang. Dokumentární snímek má za sebou už svou první premiéru, když se promítal na festivalu v Plzni. „Byl jsem u toho a setkal jsem se pouze s pozitivními ohlasy. Myslím, že se film povedl. Pro mě konkrétně to je asi největší úspěch, kterého jsem dosáhl,“ dodává Chang, který už si v minulosti zahrál ve filmu Česká rapublika a úspěšný byl také v ringu se svým kickboxovým uměním. V současnosti se dokument promítá jako odstrašující případ toho, jak mohou lidé v případě neopatrnosti a nezodpovědnosti dopadnout, na základních školách. V brzké době by mohl být k vidění i ve vysílání České televize.

Autor: Petr Wojnar

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video