Skončila rekonstrukce zámku v Děčíně za 188 milionů korun | E15.cz

Skončila rekonstrukce zámku v Děčíně za 188 milionů korun

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rekonstrukce jižního křídla děčínského zámku přišla na 188 milionů korun. Z toho 150 milionů Kč pokryla dotace EU v rámci projektu Integrovaného plánu rozvoje města, zbytek hradilo ze svého rozpočtu město. Součástí projektu nebylo vybavení interiérů, které se budou zařizovat postupně podle finančních možností, uvedl magistrát s tím, že objekt již byl otevřen.

Jižní křídlo je nejrozsáhlejší částí děčínského zámku. Ve čtyřech patrech obsahuje celkem 90 místností o celkové výměře téměř 3000 m2. Mimo jiné se zde nachází největší místnost celého objektu – bývalý knihovní sál, který by měl sloužit pro pronájmy, konference a různé společenské akce. Přímo pod ním, v prostoru někdejšího barokního divadla, je pro tyto účely umístěno také občerstvení či restaurace. V západní části jižního křídla se původně nacházely hlavní obytné místnosti celého zámku – piano nobile. Během rekonstrukce zde byla v několika komnatách obnovena původní výmalba, kterou doplnily repliky kachlových kamen či lustrů. Do budoucna by tyto prostory měly zkrášlit ještě obrazy a nábytek z původních zámeckých sbírek. V jižním křídle poté vznikne nová prohlídková trasa.

Nejprve bude zprovozněn velký sál v bývalé knihovně, kde se již 21. dubna 2012 uskuteční první zámecký ples. Koncertní křest tohoto sálu obstará 30. května vystoupení Severočeské filharmonie Teplice. Uvede díla hudebních velikánů, kteří měli přímý vztah k rodině Thunů. V první části zazní Koncert pro klavír č. 2 f-moll, op. 21 Fryderyka Chopina v podání polského virtuóza Jerzyho Sterczyńského a poté Linecká symfonie W. A. Mozarta zkomponovaná pro tehdejšího majitele zámku Jana Josefa Thuna. Kompletní jižní křídlo si návštěvníci budou moci poprvé prohlédnout ve dnech 19. – 20. května v rámci akce Zámek v květech. Zatím prázdné zámecké interiéry při ní poslouží jako zajímavá kulisa pro soutěžní práce mistrovství floristů ČR Děčínská kotva.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video