Slaná voda nebude. Zatím

Petice "Stop chloru" se objevila až ve chvíli, kdy už komise pro bazén vybírala vítěze výběrového řízení. To vyhrála firma PKS, rekonstrukce a dostavba bude město stát 127 milionů.

660. Tolik lidí podepsalo do pondělí petici za slanou vodu ve žďárském bazénu. Vedení radnice chtělo hlas lidu vyslyšet, nakonec ale projekt kvůli prodražení předělávat nebude. Slanou vodu ovšem představitelé města úplně nezavrhují.

Petice „Stop chloru“ kolovala Žďárem jen necelé dva týdny. Díky tzv. solonizační jednotce by v bazénu mohla být mírně slaná voda. Ta je podle organizátorů petice zdravější, nezpůsobuje kožní problémy, přitom likviduje organizmy, které se běžně vyskytují v bazénové vodě.

„Myslíme si, že když se ještě nezačalo budovat, tak je mnohem větší šance napravit nedostatky v projektu. Voda je tím nejdůležitějším elementem bazénu, a pokud se právě do úpravy vody vhodně neinvestuje, může to mít v budoucnu velmi negativní vliv na opravený bazénový komplex a jeho finanční ztráta bude narůstat,“ uvádí organizátorka petice Jana Halouzková s tím, že slaná voda je podle ní větším lákadlem než plánovaný tobogan.

Problémem je, že téměř ve stejnou chvíli, kdy se objevila petice, komise v už jednou opakovaném výběrovém řízení vybrala dodavatele přestavby a přístavby zhruba za sto třicet milionů.

„Požadavek vnímáme, občany jsme vyslyšeli, přestože ještě petici nemáme na stole. Pokud by nás to nic víc nestálo, dalo by se o slané vodě uvažovat. Ale změna technologie by vyšla asi o čtvrtinu dráž, to v době krize nikdo nepřehodnotí. Třeba za pět let, pokud bude možné technologii změnit a budou peníze, tak proč ne,“ reagovala před uzávěrkou starostka Dagmar Zvěřinová.

Stávající projekt počítá s technologií společnou pro všechny bazény komplexu. Navíc vyvstávají další otázky, například zda je možné mít slanou vodu i v bazénech, ve kterých se pořádají závody. Nabízí se také možnost „solení“ bazénu v hotelu FIT, který patří společnosti Agro Měřín.

Ve slané vodě se koupou od března 2003 lidé v havlíčkobrodské Kotlině. Je to první veřejný krytý bazén v republice s podobnou technologií. Provozovatelé jsou na tento počin pyšní. Bohumil Slanař z havlíčkobrodského Střediska sportovních zařízení Sedmičce řekl: „Tuto technologii doporučuji všem provozovatelům. Udělali jsme dobře, víme to z ohlasů návštěvníků, kteří se rekrutují nejen z našeho regionu.“ Podle něj voda v bazénu prochází častěji přes čisticí zařízení. Tam se pomocí elektrolýzy sůl rozštěpí na sodík a aktivní chlór, který vodu dezinfikuje. Před vstupem do bazénu se znovu sloučí v sůl.

Podle žďárského místostarosty Jaromíra Brychty bude úprava vody v novém komplexu dostačující. „Bude tam nejmodernější technologie na bázi plynného chlóru, bez negativních účinků na lidské zdraví. Stejné podmínky jako když se koupete doma ve vaně,“ hájí projekt Brychta.

Výběrové řízení vyhrála žďárská firma PKS, která nabídla nejlepší cenu. Rekonstrukce a dostavba bude město stát 127,5 milionů. Vedení města teď bude se stavaři jednat o harmonogramu, hotovo by mohlo být do zahájení letní sezony v roce 2012.