Smetanovské dny ovládnou struny

Festival nabídne víc lákadel, než jen koncert světoznámé Apocalypticy.

Program nově členěný do čtyř sekcí, v němž budou znít harfy a violoncella – to jsou letošní Smetanovské dny. Největší hudební festival v Plzni nabídne letos na dvě desítky produkcí hudebních, divadelních i filmových. „Zvláštní sekci jsme vytvořili z violoncellových koncertů. V jejím rámci se představí sourozenci Brikciusovi, kteří zahrají neznámé skladby známých autorů nebo Vít Petrášek se skladbami napříč žánry. Ale patří sem i koncert kapely Apocalyptica, která představí cello jako nástroj rockového muzikanta. A nakonec do této sekce patří i Tara Fuki, program violoncellistek a zpěvaček Doroty Bárové a Andrey Konstankiewiczové,“ vypočítává ředitel festivalu Ivan Jáchim.

Čtyři harfy

V jednom z minulých ročníků diváky nadchl koncert čtyř klavírů. Letošní Smetanovské dny se k této neobvyklé koncepci vracejí, jen osmdesát osm strun klavíru vyměnily začtyřicet sedm strun harfy. „Připravili jsme ojedinělý koncert, v němž se potkají čtyři špičkové harfenistky, studentky Jany Bouškové. Ty zahrají neobvyklou směsici pozdního romantismu a jazzu,“ vyjmenovává Jáchim a dodává, že prakticky všechny skladby, které tento večer zaznějí, vznikly úpravou skladeb původně napsaných pro docela jiné nástroje.

Odhalené tělo

Smetanovské dny potěší letos poprvé i milovníky tance. Dvě tanečnice se chystají podmanit si publikum unikátní kompozicí nazvanou Barokní tělo odhaleno. Taneční duet doprovázený špičkovým světelným a zvukovým designem vypráví o kráse a dokonalosti baroka. Na své si během festivalového měsíce ovšem přijdou i příznivci divadla, jimž Divadelní spolek Kašpar naservíruje svoji hamletovskou trilogii. Pro děti je zase připravena opera Bastien a Bastienka, kterou napsal Wolfgang Amadeus Mozart, když mu bylo dvanáct let. Hlavní festivalovou sekci Naše Itálie doplní ještě filmové projekce a výstavy ve vědecké knihovně, muzeu a Západočeské galerii. V programu festivalu, jenž potrvá od 6. února do 13. března, nechybí ani oblíbený masopust.