Snažili se ochránit živé před mrtvými. Výzkum poodhaluje tajemství opuštěné středověké vesnice | E15.cz

Snažili se ochránit živé před mrtvými. Výzkum poodhaluje tajemství opuštěné středověké vesnice

Johana Kudrnová - Reflex.cz

Vědecká studie sponzorovaná britskou vládní organizací Historic England a Southamptonskou univerzitou se detailně zaměřila na zkoumání ostatků několika desítek lidí pohřbených mezi 11. a 14. stoletím v zaniklé vesnici Wharram Percy v hrabství Yorkshire v severní Anglii.

Povaha znetvoření kosterních pozůstatků ukazuje na přežívání pověr o zmrtvýchvstání hluboko do doby vrcholného středověku. Vědci naopak vyloučili, že by se středověcí Angličané dopouštěli v době hladomorů kanibalismu.

Na leteckých záběrech kdysi prosperující vesnice Wharram Percy je dnes možné rozeznat jen několik desítek vyvýšenin a prohlubní, které napovídají, kde kdysi stával kostel, dvě šlechtická sídla a několik skromnějších domků. Wharram Percy patří k jedné z nejlépe zdokumentovaných zaniklých vesnic na britských ostrovech. Jí podobných jsou po celé zemi tisíce. Ke zmizení lidských sídel došlo v průběhu středověku v důsledku epidemií moru a následného vylidnění nebo změn v obdělávání půdy a migraci.

Tekoucí voda či podlahy ze slonoviny. Podívejte se na domeček pro panenky, který je dražší než luxusní vila

Detailní zkoumání kosterních pozůstatků nalezených ve Wharram Percy dokazuje, že nedlouho po smrti nebožtíků byla jejich těla rozsekána, roztříštěna a následně spálena. Podle odborníků se živí chtěli tímto způsobem ujistit, že mrtví zůstanou mrtvými. Možnost kanibalismu byla vyloučena s ohledem na místa, kde byly kosti přeťaty. Jednou z dalších hypotéz byla také domněnka, že mrtví nepocházeli z okolí, a místní se jich proto báli.

Závody F1 fotí 104letým fotoaparátem. Prohlédněte si unikátní snímky s retro nádechem

Analýza nalezených zubů však prokázala, že pohřbení vyrostli ve stejné oblasti Anglie. Badatelé proto označili zacházení s mrtvými těly za úmyslné, mající za cíl zamezit mrtvým pohybovat se nadále po vesnici a šířit například choroby.

Biolog Simon Mays z organizace Historic England britskému Guardianu řekl: „Nález nám ukazuje temnou stránku středověké víry. Představuje hmatatelnou připomínku toho, jak vzdálený byl středověký pohled na svět od toho našeho.“ Když byly kosterní pozůstatky v 60. letech ve Wharram Percy v rámci rozsáhlého archeologického výzkumu objeveny, předpokládalo se, že pocházejí z římských dob a že je středověcí Angličané do hrobů pouze znovu uložili. Pravda se ukázala být méně prozaická, zato děsivější.

Fotoreportáž připravil server Reflex.cz

Autor: Johana Kudrnová - Reflex.cz
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!