Sněmovna schválila zákon o veřejných zakázkách | E15.cz

Sněmovna schválila zákon o veřejných zakázkách

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Poslanci hlasy vládní koalice přehlasovali Senát a potvrdili sněmovní verzi zákona o veřejných zakázkách. Odmítli návrh senátorů, aby vítězové tendrů rozkrývali svoji vlastnickou strukturu včetně anonymních akcionářů, tichých společníků nebo osob, které se podílejí na zisku společnosti, aniž v ní figurují. Podle některých odborníků by senátní návrhy působily v praxi potíže. Opozice však senátní verzi hájila. Novelu nyní dostane k podpisu prezident republiky Václav Klaus.

Senát také navrhoval, aby uchazeči o zakázky předkládali seznam subdodavatelů i s náplní jejich činnosti ve vztahu k zakázce, pokud by inkasovali přes půl milionu korun. Původní sněmovní verzi podpořil ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský (VV), který řekl, že senátní návrh by byl v praxi velmi těžko realizovatelný. Připomněl také, že ministerstvo spravedlnosti v současné době připravuje návrh, který by měl řešit rozkrývání vlastnických struktur společností
.
Senátní verze se však nelíbila ani nevládním organizacím. Například Transparency International s občanským sdružením Oživení se obávaly, že poslanci buď neschválí nic, nebo přijmou senátní znění, které podle nich vnese do zadávání zakázek chaos. Senátem navrhované povinnosti by podle protikorupčních organizací představovaly pro dodavatele velkou zátěž a prakticky by je nebylo možné splnit. Do tendrů by se údajně hlásilo méně firem, zakázky by tím zdražily, případně by se zákon masivně porušoval.

Senátní verzi naopak podporovali sociální demokraté. „Je to pokus o skutečnou transparentnost,“ prohlásil místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Také v Senátu tato verze prošla hlavně hlasy levice. Jankovský také kritizoval senátní návrh, který ukládal vítězům soutěží, aby po dobu tří let předkládali seznam osob a bankovních účtů, na které posílal zisk a dividendy. Musel by to dokládat například výpisem z bankovních účtů.

Sociální demokraté ohlásili, že pokud projde sněmovní verze, připraví další novelu zákona o veřejných zakázkách, na jejímž textu spolupracují s Nadačním fondem proti korupci (NFPK) podnikatele Karla Janečka. Podle nevládní organizace i opoziční strany je totiž potřeba plné rozkrytí vítězů veřejných zakázek včetně subdodavatelů až do fyzických osob. Novela by také měla odstranit vyjmutí sektorových dodavatelů z nyní přijaté novely.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video