Sníh? V Janově jezdí boby i bez něj | e15.cz

Sníh? V Janově jezdí boby i bez něj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak se dá dávkovat adrenalin? Třeba svižnou jízdou v korytu bobové dráhy v Janově nad Nisou.

Kdyby členové slavného jamajského olympijského bobového týmu, který proslavil film Kokosy na sněhu, stále závodili, možná by část přípravy absolvovali v Janově nad Nisou.
Tady už přes čtyři roky funguje celoroční bobová dráha, devět set metrů dlouhým korytem se dá jezdit v létě i v zimě.
Nebobuje se totiž na sněhu, ale na malých bobech s kolečky uvnitř dráhy ve tvaru koryta.
Právě teď přes zimu se mohou návštěvníci na bobové dráze svézt každý den od deseti dopoledne do šesti hodin večer. „Dráha je navíc osvětlená, takže zvláště teď, když se už brzy stmívá, se tu dá jezdit pod umělým osvětlením,“ láká majitel dráhy Petr Polák.
Zimní provoz podle něj s sebou ale přináší jednu nevýhodu - dráha je závislá na příznivém počasí. „Pokud začne padat sníh, tak do chvíle, než všechno stihneme odklidit, musíme dráhu uzavřít,“ vysvětluje Polák.

Čtyři roky zpátky

„Když pak ale za slunného počasí bobujete dolů zasněženou strání, je to parádní pohled i velký zážitek. Úplně něco jiného než v létě,“ popisuje Hynek Ťoupal z Liberce, který na janovskou dráhu často jezdí.
První boby tu korytem ze stráně dolů sjely v září roku 2006. „Celý život jsem vrcholově sportoval a přemýšlel jsem, čím se budu živit, až skončím. A ve Špindlerově Mlýně jsem tehdy viděl právě takovou bobovou dráhu,“ vypráví majitel zábavní atrakce, co ho před lety inspirovalo k vybudování dráhy.
Zajímavé také je, že Petr Polák se závodně věnoval motoristickému sportu, zvítězila ale u něj láska k horám. Jeho rodina provozovala dlouhá léta Šámalovu chatu v Bedřichově. „A když jsem viděl bobovou dráhu ve Špindlu, řekl jsem si, že by bylo skvělé mít něco takového i v Jizerkách. Pak už jsme jen hledali vhodné místo a našli jsme ho v Janově nad Nisou,“ popsal majitel dráhy.

Zatáčky a rarita

Po celých devíti stech metrech dráhy čeká na bobisty celkem dvaadvacet zatáček, z toho třináct levých a devět pravých. „Raritou dráhy je kruhové obtočení, ve kterém se bob otočí o 450 stupňů,“ říká Polák.
Míru adrenalinu si při jízdě mohou lidé dávkovat sami. Záleží na tom, jak moc silně při jízdě používají brzdu, někdo má raději svižnější jízdu, někdo spíše pomalejší. Každopádně obě ruce by na brzdě měli mít po celou dobu jízdy, ale na trati by neměli zastavovat. Za výlet do Janova bobová dráha rozhodně stojí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video