Snowden chce získat azyl v Brazílii, do Ruska prý nikdy nemířil | E15.cz

Snowden chce získat azyl v Brazílii, do Ruska prý nikdy nemířil

Snowden chce získat azyl v Brazílii, do Ruska prý nikdy nemířil
Bývalý konzultant americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden
• 

ČTK

Bývalý konzultant americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edward Snowden požádal o azyl v Brazílii. Snowden, který do srpna může pobývat na dočasný azyl v Rusku, to řekl v neděli v rozhovoru s brazilskou televizí Globo a trval na tom, že jeho žádost byla výslovná, nikoli neoficiální, jak uvádí brazilská vláda.

Snowden před rokem vyzradil, že NSA a další zpravodajské služby shromažďovaly údaje o telefonátech a e-mailové komunikaci milionů lidí po celém světě. Přes Hongkong pak vycestoval do Ruska, které mu poskytlo dočasný azyl.

„Mé právo na azyl tady (v Rusku) končí začátkem srpna. Jestliže mi azyl nabídne Brazílie, rád jej přijmu, hrozně rád bych žil v Brazílii,“ sdělil Snowden. Připomněl také, že tuto jihoamerickou zemi o to požádal hned v Moskvě před deseti měsíci, když byl zadržen na letišti a Spojené státy mu zrušily pas. „Požádal jsem tehdy o azyl několik zemí, mezi nimi Brazílii,“ sdělil.

Tvrdil také, že do Latinské Ameriky směřoval od samého počátku. „Nikdy jsem nezamýšlel jet do Ruska, byl jsem na cestě do Latinské Ameriky, do Ekvádoru, ale zrušili mi pas a nemohl jsem pokračovat,“ připomenul svou cestu, když vycestoval z USA do Hongkongu.

Snowden a The Guardian

O rozsáhlém sběru informací americkými tajnými službami informoval britský list The Guardian loni v červnu a krátce potom také odhalil, že zdrojem těchto informací je Snowden.

Agent pracoval na zakázce pro NSA na Havaji, odkud loni 20. května odletěl do Hongkongu. Spojené státy ho 22. června obvinily ze špionáže krádeže státních dokumentů a den nato odcestoval do Moskvy. Ekvádorský ministr zahraničí původně řekl, že Snowden požádal o azyl jeho zemi, ale Ekvádor to později popřel.

Snowden v rozhovoru s televizí Globo trval na tom, že jeho žádost o azyl v Brazílii je jasná a zřejmá. Brazilské ministerstvo ji ale považuje za neoficiální. Snowden už v prosinci zaslal Brazílii otevřený dopis, v němž ocenil kritickou reakci Brazílie na informace o rozsáhlém špehování. Brazilská vláda tehdy tvrdila, že oficiální žádost o azyl neobdržela. „To je pro mne novinka, vypadá to, jako kdybych nerespektoval postup,“ sdělil Snowden televizi.

V Brazílii běží od loňska podpisová kampaň, která má Snowdenovu žádost o azyl podpořit, zatím se k ní připojilo přes milion lidí. Petiční akci zahájil David Miranda, což je životní partner amerického novináře Glenna Greenwalda, který jako první informace vynesené Snowdenem publikoval. Miranda řekl, že chce petici předat prezidentce Dilmě Rousseffové, jakmile pod ní bude 1,25 milionu podpisů.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!