Soud: Apple se spojil s vydavateli a nutil Amazon, aby zvedl ceny knih | e15.cz

Soud: Apple se spojil s vydavateli a nutil Amazon, aby zvedl ceny knih

Šéf Apple Tim Cook
Šéf Apple Tim Cook
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Apple konspiroval s americkými knižními vydavateli, aby udržovali uměle vysoké ceny elektronických knih, rozhodl americký soud. Dohoda měla poškodit Amazon.

Soud zároveň upozornil, že Apple bude čelit další žalobě kvůli rozhodnutí o výši pokut a odškodnění. Apple soudu čelil sám, pět obviněných vydavatelství se s úřady dohodlo na mimosoudním vyrovnání. Dohromady zaplatí 164 milionů dolarů (3,32 miliardy korun).

„Žalobce prokázal, že vydavatelé spolu konspirovali, aby si navzájem nekonkurovali a zvýšili ceny e-knih, a Apple sehrál hlavní úlohu při vyjednávání a realizaci konspirace,“ uvedla soudkyně Denise Coteová. „Bez Applu, který konspiraci řídil, by neuspěli tak, jak se jim na jaře 2010 podařilo,“ dodala.

Podle amerického ministerstva spravedlnosti byla dohoda zaměřená proti internetovému obchodu Amazon, který je lídrem v obchodu s elektronickými knihami. Amazon na většinu populárních knih nasazuje cenu 9,99 dolarů, spojení vydavatelé mu ale pohrozili, že pokud své ceny nezvedne, stáhnou z jeho nabídky své elektronické knihy.

Soud uvedl, že zatímco Amazon se držel svých obvyklých cen, konspirující vydavatelé prodávali stejné tituly za 1,99 až 14,99 dolaru. Podle Coteové tak zákazníci zbytečně zaplatili desítky milionů dolarů.

Verdikt je „vítězstvím milionů zákazníků, kteří se rozhodli číst elektronické knihy“, prohlásil náměstek ministerstva spravedlnosti Bill Baer.

Apple se chce proti rozhodnutí odvolat. „Apple nekonspiroval za účelem zvýšení ceny e-knih. Budeme pokračovat v boji proti tomuto falešnému obvinění,“ uvedl mluvčí firmy Tom Neumayr. Apple podle něj díky spuštění obchodu iBookstore narušil nadvládu Amazonu nad americkým knižním trhem.

Kolem Applu se v posledních měsících množí podezření, že pomocí nekalých praktik omezuje své konkurenty v různých odvětvích. Například Evropská komise od května vyšetřuje, zda si americký výrobce u mobilních operátorů nevynucuje takové smlouvy, které jim brání nabídnout konkurenčním výrobcům mobilních telefonů výhodnější podmínky.

Čtěte také:

Apple jde k soudu kvůli knihám. Kauza prý změní obchodování na internetu

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video