Splátky? Dobře, za dva tisíce

Požádali o splátkový kalendář kvůli finanční tísni. Advokátní kancelář si ale za jeho vypracování účtuje víc než dva tisíce.

Nezaplatil jízdenku ani pokutu, a tak mu přišlo vyúčtování od právníků na deset tisíc korun. Karel patří mezi tisíce Plzeňanů, které jely veřejnou dopravou načerno, a zrovna moc se jim to nevyplatilo. Před dvěma lety ho chytil revizor a on poté údajně na pokutu zapomněl. Advokáti ale nikdy nespí, a tak dostal drsné vyučtování: 9 377 korun.

Za to mohl pořídit přesně 781 dvanáctikorunových jízd po Plzni. Mladý Plzeňan měl v té době problémů víc, další dluhy, neměl kde bydlet. Obrátil se proto na sociálního pracovníka a začal dluhy postupně splácet. „Jízda načerno mi úplně vypadla z hlavy, najednou přišel šok,“ vzpomíná Karel. Společně se sociálním pracovníkem se proto obrátil na advokátní kancelář, která vyřizovala pohledávky dopravních podniků z roku 2008.

„V současné době není schopen, i s ohledem na povinnosti splátek již dříve sjednaných, platit více jak 500 korun měsíčně,“ píšese v dopise, jehož celé znění má Sedmička k dispozici. A požádali o splátkový kalendář. Brzy nato se Karel dozvěděl dvě zprávy – jednu dobrou a jednu špatnou. Splátkový kalendář: ano, jde to. A ta špatná? Vypracování kalendáře bude stát víc než dva tisíce korun.

„Můžeme vytvořit splátkový kalendář na částku 500 korun, ale předem upozorňuji, že za vytvoření se navíc přičítá paušální náklad ve výši 1800 korun + 360 korun DPH,“ zněla lakonická odpověď z pražské advokátní kanceláře. „Překvapilo nás to. Ještě jsme nabídli, že splátkový kalendář připravíme sami, ale nepřistoupili na to,“ dodává Karel. Příběh měl ale až pohádkový konec. Našel se totiž nadšenec, který, když celou splátkovou story slyšel, Karlovi necelých deset tisíc bezúročně půjčil. Jen třetina zaplatí včas

„Za období od ledna do konce listopadu evidujeme necelých čtyřicet tisíc záchytů,“ vypočítává ekonomický ředitel dopravních podniků Miroslav Kočica. Černí pasažéři si s placením příliš hlavu nelámou, pokutu srovná do doby předání k soudnímu vymáhání zhruba jen třetina chycených! Dopravní podniky předávají nezaplacené případy advokátům měsíc poté, co hříšníka chytil revizor.