Spor Prahy a Uberu přitvrzuje, firma zablokovala kontrolorům karty | E15.cz

Vše o netradičních investicích

Vše o netradičních investicích Vstoupit do speciálu

Spor Prahy a Uberu přitvrzuje, firma zablokovala kontrolorům karty

Spor Prahy a Uberu přitvrzuje, firma zablokovala kontrolorům karty
Mobilní aplikace Uber
• 
ZDROJ: Uber

ČTK

Alternativní taxislužba Uber zablokovala platební karty kontrolorům pražského magistrátu, čímž jim ztěžuje práci, například už při objednávání taxi. K tomu je totiž karta nezbytná. Magistrát v minulosti opakovaně pokutoval řidiče jezdící pro americký Uber za to, že provozují taxislužbu bez taxametru a povinného označení vozidla cedulkou taxi.

„Oficiální účet Magistrátu hlavního města Prahy je u společnosti Uber zablokován. Co se týče ochoty zaměstnanců provést jízdu na svoji kartu a účet, bylo i toto vyzkoušeno s tím, že již dva zaměstnanci mají kartu a účet u společnosti Uber rovněž zablokovány,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Platební karta je přitom nezbytná jak pro platbu, tak i objednávku vozidla, která lze jen prostřednictvím mobilní aplikace Uber. Aplikace totiž při aktivaci vyžaduje číslo platební karty. Tuzemští zástupci Uberu odmítli záležitost komentovat.

Pouhý prostředník

Uber v Česku podniká od loňského léta a figuruje podle svého vyjádření jako prostředník zajišťující zájemcům takzvanou smluvní přepravu nebo spolujízdu, a nikoliv taxislužbu. To ale ve svém rozhodnutí zpochybnily magistrát i ministerstvo dopravy, podle nichž pro vozy Uberu platí podobně jako pro jiná vozidla taxi povinnost jezdit s viditelným označením taxi a úředně schváleným taxametrem.

„Ačkoli společnost Uber prezentuje dopravu zprostředkovanou touto aplikací jakožto „spolujízdu“, zveřejněné podmínky provozování této dopravy nasvědčují tomu, že se jedná o provozování klasické taxislužby - a to jak svým konceptem, tak stanovenými cenami (nástupní sazba, cena za km jízdy a za dobu čekání),“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar.

Cena ve špičce roste

Podobným způsobem, tedy že řidiči Uberu nejsou taxikáři, se Uber hájí i proti výtkám, že ceny Uberu překračují povolenou částku 28 korun za kilometr.

V případě služby UberBlack se nedávno kilometrová cena zvýšila z 23 korun na 27 korun a minutová sazba za jízdu nebo čekání vzrostla o dvě koruny na šest korun. Překročit stanovenou hodnotu ale může i lacinější z obou služeb -UberPop, kdy během přepravní špičky může cena přepravy několikanásobně stoupnout.

Podle právního rozboru ministerstva dopravy není v rozporu se zákonem samotná aplikace Uber. Pozor by si ale měli dát smluvní řidiči, kteří aplikaci užijí. Ti musí pravidla zákona dodržet, protože objednávky přes mobilní aplikaci neumožňují využít zákonnou výjimku z označení a vybavení vozidla. Kromě 50tisícové pokuty hrozí řidičům jezdícím bez taxametru bez dalších náležitostí pro vozy taxi zákaz činnosti na dva roky.

Henry Farber: Odpůrci Uberu vedou prohranou bitvu, pokrok nezastaví

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!