Stadion bude. Ale bez dvou věží

Dvě věže bez dvou věží. Opravený stadion ve Štruncových sadech se musí obejít bez vylepšeného zázemí.

Projekt fotbalového stadionu Dvě věže nedostojí svému názvu. Ne, nejvážnější obavy nejsou namístě. Ve Štruncových sadech s největší pravděpodobností bude stát opravdu ryze fotbalový stánek, schopný přijmout klubovou elitu pro evropské poháry. Kvůli nedostatku peněz dozná ale konečná podoba podstatné změny. Nevzniknou právě tzv. dvě věže. Tedy budovy v rozích, kam se mělo stěhovat veškeré zázemí z hlavní tribuny včetně šaten a regenerační linky.

„Museli jsme zohlednit ekonomickou situaci, a proto jsme se rozhodli akci seškrtat, zlevnit. U fotbalového stadionu jsme se dostali na 370 milionů korun,“ vypočítává ekonomický náměstek primátora Martin Zrzavecký. Proti původním propočtům tak město ušetří 130 milionů korun. Zástupci fotbalového půlmistra berou nastalou situaci realisticky.

„Není to pro nás zásadní problém. Hlavní je, že se v projektu dál pokračuje. Jsme schopni pracovat s tím, že zázemí zůstane v hlavní tribuně,“ tvrdí obchodní manažer Viktorie Jaromír Hamouz. První a nejdůležitější fáze se musí splnit letos na konci jara a v létě. „Obsahuje zrušení atletické dráhy, posunutí fotbalového hřiště k hlavní tribuně a postavení protější tribuny. Stihne se to do července,“ věří technický náměstek primátora Petr Rund.

Na tyto změny bude město letos potřebovat podle Zrzaveckého 180 milionů korun. V rozpočtu na tento rok však peníze na stadion zatím nejsou. Město tak víc „vysaje“ Plzeňskou teplárenskou, od které dostane vyšší dividendu – o sto milionů korun. „Zbývajících osmdesát milionů získáme od Evropské investiční banky nebo přesuneme některou z investic,“ říká strážce pokladny Zrzavecký. Podstatné škrty čekají ale i stěhující se atlety a stavbu nového divadla.