Stavební trh by mohl příští rok klesnout o 4,4 procenta | e15.cz

Stavební trh by mohl příští rok klesnout o 4,4 procenta

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
České stavebnictví bude klesat i v příštím roce, a to o další 4,4 procenta, přes značný propad v předchozích letech. Navíc dochází k tvrdému cenovému boji, který umocnila i novela zákona o veřejných zakázkách. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví, kterou pravidelně zveřejňuje CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společností KPMG Česká republika.

Pokles v příštím roce naváže na předchozí propad sektoru, podle ČSÚ stavebnictví pokleslo již o více než 20 % od svého vrcholu v roce 2008 a klesá soustavně již čtyři roky. „Stavební firmy zhoršující svá očekávání každé čtvrtletí zejména kvůli velice nízké poptávce po stavebních pracích, ale také v důsledku stále se zostřujícího konkurenčního boje, který vede některé společnosti až k tomu, že realizují stavby pod hranicí bezpečné ceny,“ komentuje výsledky ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

„Výhledy českého stavebnictví zůstávají negativní. Hlavním důvodem je pokračující opatrný přístup soukromých investorů v kombinaci s omezením investic veřejných zadavatelů. Zdá se, že platí jasná rovnice – bez hospodářského oživení růst českého stavebnictví nenastane,“ připojuje se Pavel Kliment, partner KPMG v České republice. Návrat k růstu podle výsledků výzkumu neočekávají zástupci firem ani v roce 2014.

Stavební společnosti potvrzují půl roku po té, co vstoupila v platnost novela zákona o veřejných zakázkách, že jedním z jejích důsledků je významné zostření cenového boje. Naprostá většina představitelů stavebních firem (80 %) potvrzuje, že nejnižší nabídková cena ve výběrovém řízení bývá nižší než jimi vypočítané nezbytné náklady na realizaci zakázky. „Nízká úroveň cen je jednoznačným problémem. Poškozuje celý sektor stavebnictví. Nechápu, proč některé stavební firmy jsou schopné podepsat zakázku pod úrovní nákladové ceny. Je to cesta do pekel,“ myslí si obchodní ředitel společnosti Průmstav Milan Valenta. U velkých firem zabývajících se inženýrským stavitelstvím tuto skutečnost uvádějí dokonce všichni oslovení ředitelé.

Každá třetí stavební firma se přitom nikdy nesetkala s tím, že by veřejný zadavatel požadoval po soutěžících vysvětlení mimořádně nízké nabídkové ceny. Nedochází ani k vylučování takových nabídek, dvě třetiny stavebních společností se s tím ještě nikdy nesetkaly nebo pouze výjimečně. Zadavatelé se totiž obávají, že by mohli být nařčeni z korupčního chování. „Investor, který si nechal postavit stavbu za nejlevnější práci a nejlevnější materiál, rozhodně nevyhrává. Každý si jistě domyslí, co to znamená pro kvalitu díla,“ upozorňuje marketingový ředitel divize Weber společnosti Saint-Gobain.Robert Mikeš.

„Vždy je třeba se ptát, zdali stavět levně, anebo dráž a kvalitně. Ve většině případů totiž nelze z povahy věci odvést za nejnižší cenu kvalitní práci. Uvedený postup navíc často vede k dalším dodatečným nákladům a navýšení ceny,“ podotýká předseda Komory administrátorů veřejných zakázek (KAVZ) Robert Pergl. „Zákon o veřejných zakázkách přitom zadavatelům neukládá, aby soutěžili výhradně na nejnižší nabídkovou cenu, nýbrž pouze dostatečným způsobem nedefinuje, jak stanovovat dílčí kritéria a jak je hodnotit,“ uzavírá.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video