Stavebnictví zpomalilo v dubnu pokles na 2,7 procenta | E15.cz

Stavebnictví zpomalilo v dubnu pokles na 2,7 procenta

Stavební produkce se v dubnu 2012 snížila meziročně reálně o 2,7 procenta. Výrazně tak zpomalila pokles z březnových 6,1 procenta. Stavební výroba očištěná od sezónních vlivů byla letos v dubnu meziměsíčně nižší o 0,5 %, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ).

„Ani letos se stavebnictví z krize nedostane. V celé ekonomice klesají reálné mzdy. Na investice do nemovitostí nebudou domácnostem zbývat peníze. A stát nejraději šetří právě na investicích. A škrtat na investicích se nebude pouze tento rok, ale pravděpodobně i v letech příštích. Stavební výroba tak i letos vykáže pokles, a to v rozmezí 3 – 5 %,“ míní ředitelka Next Finance Markéta Šichtařová.

Produkce v pozemním stavitelství meziročně klesla o 0,6 % (příspěvek – 0,4 procentního bodu) a produkce inženýrského stavitelství se snížila o 7,8 % (příspěvek – 2,3 bodu). „Stavební produkce od počátku roku do konce dubna klesla ve srovnání se stejným obdobím konjunkturního roku 2008 o 30,4 %,“ upozornili statistici.

Počet zahájených bytů se v dubnu 2012 meziročně snížil o 17,8 % a dosáhl 1863 jednotek. V bytových domech klesl o 38,2 %, u bytů v rodinných domech o 15,7 %.
Počet dokončených bytů klesl o 28,3 % a činil 1500 bytů. V bytových domech klesl o 64,8 %, v domech rodinných se snížil o 13,6 %. „Na trhu je spousta volných bytů, které čekají na kupujícího. Není proto potřeba stavět další nové byty. Developeři jsou nuceni své projekty odkládat,“ vysvětluje Šichtařová.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!