Štědrý večer v hotelu? Macerované hrušky, smažený kapr i zlato

Co přední karlovarské hotely připravily hostům na Štědrý den? Sedmičce to prozradili jejich šéfkuchaři.

Ozdobené stromečky, cukroví, dárky. V tom jsou hotelové Vánoce stejné jako v kterékoliv domácnosti. Jaká ale bude štědrovečerní večeře třeba v Puppu nebo Imperialu? Pochutnají si tam převážně zahraniční hosté na smaženém kaprovi s bramborovým salátem?
„Dáváme hostům na výběr. Ochutnat jak typicky české Vánoce, tak jinou kuchyni. Na stole proto nechybí ani jehněčí maso, krůtí a podobně,“ říká šéfkuchařka Grandhotelu Pupp Vlaďka Příhodová.

Šupiny pod talířem

Je ale možné v luxusním hotelu navodit domácí vánoční pohodu? V Grandhotelu Pupp tvrdí, že ano. „Naši hosté si sami berou jídlo u stolu z velkých mís, tedy podobně jako doma,“ říká šéfkuchařka Puppu Vlaďka Příhodová s tím, že k navození sváteční atmosféry hostům pravidelně hraje živá hudba. Letos je čeká smyčcové kvarteto.
Vánoční menu v Puppu každý rok obměňují. Letošní štědrovečerní večeře ve slavnostním sále nejslavnějšího karlovarského hotelu se jmenuje Zlaté vánoce v Grandhotelu Pupp. Zájemci za ni zaplatí jeden a půl tisíce korun. „Proto bude dezert zdobený například jedlým zlatem,“ prozradila Příhodová.
A na stálé vánoční hosty bude čekat i další novinka. „V loňském roce naši hosté hledali pod talířem kapří šupiny. Takže letos je tam určitě najdou,“ směje se šéfkuchařka.
Protože na Štědrý den pečuje v Puppu o spokojenost hostů, štědrovečerní večeři u nich doma připravuje její maminka. „Takže vánoční menu si vychutnávám až druhý den. Sejdeme se celá rodina,“ vysvětluje s tím, že u Příhodových doma na Vánoce mají tradiční české menu. Rybí polévku, smaženého kapra s bramborovým salátem a jablkový závin s vanilkovou zmrzlinou. „Celý den nejíme, pouze vánočku. A večer si užíváme vánoční atmosféru,“ dodává.

Třímetrový stromeček

Na kaprovi s bramborovým salátem si doma pochutná také šéfkuchař hotelu Dvořák Radek Kotlán. On sám ho ale neusmaží, večeře bývá dílem jeho manželky. „Já se musím postarat o štědrovečerní večeři našich hostů,“ vysvětluje šéfkuchař.
Vánoční čas v hotelu Dvořák začal úderem první adventní neděle. Tehdy se v hotelu již tradičně objevil třímetrový vánoční strom a hotel provoněla vánoční výzdoba. Štědrý večer začne odpoledne v hotelovém Café Opera vánočním koncertem a svařeným vínem.
„Každý rok se snažíme dělat menu zajímavějším a novým. Letošní je o dva chody bohatší,“ upozorňuje Kotlán. A dodává, že kvůli stálým klientům, kterých má Dvořák habaděj, musí být vánoční menu vždy něčím jiné.
A vždycky pestré, nejen klasicky české. To kvůli převážně zahraniční klientele. „Kapr a salát samozřejmě nechybí, ale menu je výjimečné výběrem čerstvých surovin, ryb a netradičním složením jednotlivých chodů,“ vypočítává šéfkuchař.
Jako vždy, také letos dostane každý host hotelu Dvořák ke slavnostní večeři vánoční dárek.

Večeře bez vepřového

Ředitel stravovacího úseku hotelu Thermal Jan Lichnovský připravuje každý rok pro hotelové strávníky speciální vánoční menu. Milovníci smažených vepřových řízků z něj ale radost nemají.
„S ohledem na naši klientelu, která je z části muslimská, musíme postavit menu bez vepřového masa,“ vysvětluje první muž hotelové kuchyně. O vánočních svátcích Thermal nabízí výběr ze dvou menu. A i když v hotelu připravují každý rok nová meníčka, je pravidlem, že vždycky obsahují jedno typické české jídlo. Letos například staročeského Kubu, obloženého jablečným zelím. Menu dál obsahuje třeba filírovaná krůtí prsa, plněná sušeným ovocem na pečárkové omáčce s portským vínem a krupicovými noky, dekorovaná macerovanou hruškou, nebo ořechovou roládu a vánoční čaj.
Podle Lichnovského hoteloví hosté žádné zvláštní požadavky nemají. „Ale pokud by nějaké speciální přání měli, rádi jim v rámci možností vyhovíme,“ říká.
Domácí štědrovečerní večeři však Jan Lichnovský nikomu nesvěří, jako profesionál ji připravuje sám. Jaká je jeho specialita? „Uvedu pouze jeden příklad, a to je jemný rybí krém s knedlíčky z jiker,“ těší se.

Doma? Letos candát

Selátko, ryba, zelenina, drůbež a samozřejmě něco sladkého na závěr. Vánoční menu o pěti chodech v restauraci Paříž hotelu Imperial už je takové. „Napsali jsme ho tak, aby použité suroviny odpovídaly sezoně, požadavkům hostů a samozřejmě vánoční atmosféře,“ nechává nahlédnout pod pokličku vánoční kuchyně Imperialu jeho šéfkuchař Martin Lukáš.
Podobné je to i s vánočním rautem, který Imperial zasadil do restaurace Praha. „I tady přihlížíme k sezoně a přáním hostů. Jen s tím rozdílem, že jsme výběr jídel na rautu rozšířili víc než obvykle. Typicky vánoční je každoročně polévka z kapra s bylinkovými krutony,“ provádí hotelovou kuchyní. Šéfkuchař Martin Lukáš si všiml, že hosté Imperialu zvláštní vánoční požadavky zpravidla nemají. „Snad jen výjimečně. Všichni si chtějí užít slavnostní atmosféru a v přípravě jídel nám zcela důvěřují,“ říká.
Stejně jako ostatní šéfkuchaři také on je na Štědrý den v práci. Proto u nich doma všechna sváteční jídla připravuje jeho manželka. „Na mě doma zbývá snad jen uklidit ze stolu a zazvonit na zvoneček,“ směje se.
Štědrovečerní večeře přitom u Lukášů každým rokem obměňují. „Klasika je snad jen v rybí polévce. Jinak máme i kuřecí vývar s knedlíčky a zeleninou. Letos si pochutnáme na candátovi na másle s teplou zeleninou nebo huse pečené do zlatova. S bílým zelím a bramborovými plackami,“ prozrazuje Martin Lukáš.