Štěně statečně bojuje o život | E15.cz

Štěně statečně bojuje o život

Štěně s přeraženou nohou našel v lese u Litvínova náhodný chodec. Vypadalo to na otřesný případ týrání.

Irský setr Bady necelé čtyři měsíce po narození byl jen malý krůček od kruté smrti. Koncem listopadu ležel se zlomeným stehnem pod igelitovou taškou v lese poblíž Litvínova. Člověk, který ho našel, okamžitě zavolal strážníky. Zatímco veterináři bojovali o život štěněte, policisté vypátrali majitele. Lukáše Fulína z Litvínova. Ten už má psa zpátky v péči, ačkoliv musí čelit podezření, že ho málem utýral. Příběh začal před třemi týdny v sobotu v noci, když se s Badym vracel z Meziboří. „Chodili jsme běhat pravidelně,“ vypráví mladík.
Tentokrát si ale po pár stovkách metrů uvědomil, že Bady za ním neběží. Hledal ho do dvou hodin do rána. „Hned jsem vzal telefon a vzbudil kamaráda, který na Meziboří dělá policistu. V neděli jsem ho šel znovu hledat, v pondělí zašel na lesní správu,“ popisuje chvíle beznaděje. Pak ho policisté pozvali na výslech. Tam se dozvěděl, že pes přežil.
„Byl jsem šťastný, že ho někdo našel. Domluvil jsem se, kdy ho navštívím u veterináře. Pak mi ale volal kamarád, že viděl v televizi reportáž, že psa týral majitel. Byl jsem na cestě z Prahy a myslel jsem, že ani nedojedu,“ dodává Fulín.
V Litvínově už se mezitím rozšířily zvěsti, že majitel psa je tyran. I proto asistenta veterináře Patrika Cmoreje zavalili lidé maily, aby psa vlastníkovi nevracel.

Znalec týrání zpochybnil

Verzi o týrání podporovalo i to, že štěně působilo v okamžiku své záchrany vychrtle. Tyto spekulace však popírá odborník na irské setry Milan Remeš. „Viděl jsem lékařskou zprávu, podle odborných tabulek jsem vypočítal, že Bady měl ještě o kilo navíc, než je v jeho věku průměr. Pro setry v tomto věku je typické, že jsou hubení a rýsují se jim kosti,“ říká Remeš, který se chovu tohoto plemene věnuje čtyřicet let.
Fulín si myslí, že Badyho pravděpodobně někdo srazil autem a pak ho skryl do lesa. To je možné i podle Cmoreje. Když policisté vypátrali majitele, štěně mu proto vydal. „Dopředu jsem ho varoval, že se pár dní nevyspí. Musí na psa dávat neustále pozor. První noc, když mi ho přivezli, byla nejhorší. Musel jsem ho uvést do umělého spánku. Několikrát jsem pomyslel na to, že ho uspím navždy,“ vzpomíná Cmorej. Badyho si jel Fulín vyzvednout tři dny po operaci. „Byl to hrozný šok. Jste zvyklí na stále pobíhající štěně a najednou se před vámi snaží plazit zbožňované zvíře,“ vzpomíná Fulín.
Doma se Bady začal den ode dne zlepšovat. Chuť k jídlu má obrovskou, snaží se stále pobíhat. „To ale nesmí. Dlahu mu vyndají až za tři týdny,“ vysvětluje Fulín.
Se štěnětem tráví veškerý čas. V práci si vybral napracované hodiny. „Asi o zaměstnání přijdu. Majitel chce sehnat náhradu. Teď to ale neřeším,“ říká rozhodně mladík s tím, že psa nespustí z očí.
To je ale jen část problémů, kterým musí čelit. Policie případ stále vyšetřuje. Pokud najde důkazy, že šlo o týrání zvířat, hrozí pachateli až dva roky vězení. „Dostali jsme posudek od veterináře. Není z něj ale jasné, jak štěně k úrazu přišlo. Proto jsme požádali veterináře o doplnění zprávy,“ uvedla mluvčí Alena Bartošová.

 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!