Stoun. Odrazový můstek muzikantů

Klub Stoun dává každý čtvrtek příležitost mladým, ne moc známých skupinám. Vstup je zdarma.

Ze Stounu do světa. Frýdeckomístecký klub představí každý čtvrtek návštěvníkům jednu nepříliš známou kapelu. A lidé mohou přijít poslouchat zadarmo.
„S novou sezonou jsme čtvrtky vyhradili koncertům místních i přespolních kapel, které zatím nejsou frýdeckomísteckému publiku příliš známé nebo potřebují získat praxi a kontakt s publikem,“ vysvětluje dramaturg klubu Kamil Rudolf. První v sérii byla opavská skupina Expedice Apalucha, která založili v roce 2000 Jiří Pater, Václav Žůrek, Petr Štěpán, Tomáš Havránek a Jiří Bosák. Lidé je mohli zaregistrovat například jako předskokany písničkáře Jaromíra Nohavici, Vypsané Fixy, Visacího zámku.
Další z pozvaných skupin jsou Come And Play a Café Industrial, které ve Stounu zahrají 11. listopadu. Come And Play založili v roce 2008 Matěj Burda a Petr Kelešovský, později se k nim přidal basista Ondřej Šenk a klávesista Vojtěch Klein. „V srpnu 2009 vznikly první studiové nahrávky a v listopadu téhož roku album,“ přibližuje historii skupiny Rudolf. Café Industrial vznikla v Ostravě. „Zakladateli byli lidé, kteří poslouchali velmi rozdílné žánry, a to je právě spojovalo. Výsledkem byla dobrodružná směska hip-hopu, klasiky a alternativy. Postupem času odcházeli a přicházeli lidé, kteří se dále různě ovlivňovali,“ líčí Rudolf.
Zásadní bylo setkání dvou úplně odlišných kytaristů – Františka a Tomáše. „Každý hrál jinak, ale vše do sebe zvláštním způsobem zapadalo. Bylo to šílené spojení, které vytvářelo nezapomenutelnou atmosféru na pódiu i mimo ně,“ popisují sami muzikanti na svém webu. Prvním úspěchem bylo vítězství v hudební soutěži Boomcup, kterou pořádal klub Boomerang, poté získali cenu diváků v soutěži Setkání kytaristů. V roce 2004 hráli poprvé na Colours of Ostrava a vydali první demo. „Při hraní hledáme vnitřní prožitek, pocity, přírodu, zázraky, které často zůstávají v každodenním shonu ukryté. Nálady jednotlivých písní se přelévají mezi intimními polohami a živočišnými výlevy emocí,“ tvrdí členové skupiny. Manažer klubu návštěvníky láká na kvalitu. „Koncerty obou skupin rozšíří obzory příznivcům kvalitního rocku,“ říká Rudolf.