Švýcarská armáda má nové radary, které si pletou letoun s krávou | E15.cz

Švýcarská armáda má nové radary, které si pletou letoun s krávou

Švýcarská armáda má nové radary, které si pletou letoun s krávou
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-NC 2.0: mcflydk via Flickr

ČTK

Švýcarsko nakoupilo od jisté německé firmy radary pro vojenská letiště. Zařízení má ale problém: plete si nepřátelské letouny se švýcarskými kravami. "Zjevně to funguje v rovinách, ale v horách, například když se krávy pohybují na svazích, radar identifikuje zvířata jako nepřátelský objekt," přiznal podle deníku v bezpečnostním výboru dolní komory parlamentu ministr obrany Ulie Maurer při vysvětlování "dobrého obchodu" za 296 milionů švýcarských franků (zhruba 7,7 miliardy korun).

O případu informoval Píše švýcarský list Blick. „Zjevně to funguje v rovinách, ale v horách, například když se krávy pohybují na svazích, radar identifikuje zvířata jako nepřátelský objekt,“ přiznal podle deníku v bezpečnostním výboru dolní komory parlamentu ministr obrany Ulie Maurer při vysvětlování „dobrého obchodu“ za 296 milionů švýcarských franků (zhruba 7,7 miliardy korun).

Firma Armasuiss, která má obstarávání výbavy pro obranu státu na starosti, ujišťuje, že vše bude v pořádku. Nicméně připouští, že uvést radary do provozu v příštím roce, jak bylo plánováno, se asi nepodaří. Novým termínem má být rok 2020.

S podobnými problémy se ale potýká i německý bundeswehr, který si objednal tytéž radary, poznamenal Blick.

Předseda bezpečnostního výboru dolní komory švýcarského parlamentu Thomas Urter má ovšem pochopení. Listu La Tribune de Genève celou lapálii potvrdil, ale dodal, že „ten systém je zcela nový“. „Je normální, že je nutné dělat úpravy. Je to nepříjemnost, ale žádná katastrofa,“ míní.

Neobvyklá schopnost nakoupené moderní techniky vyvolala mezi švýcarskými uživateli internetu veselí. Kromě ironických poznámek jako „nekup to“, se objevily i praktické návrhy, jak se jednoduše s problémem vypořádat. Podle jednoho prý stačí dát kravám na krk místo zvonců identifikační transpondéry.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!