Taj-či není pro rváče a agresivní jedince | e15.cz

Taj-či není pro rváče a agresivní jedince

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
U Josefa Proška děti cvičí taj-či už od čtyř let. Nejstarší cvičence je naopak čtyřiasedmdesát.

Ačkoli taj-či patří mezi bojová cvičení, není určeno k boji, ale k obraně. Především nejmenší se učí správně padat, dýchat, protahovat tělo.
„Naučí se samozřejmě i bránit. Děti se setkávají s různými druhy šikany ve škole i doma. Nejde jen o to umět se bránit fyzicky, ale i psychicky. Uvědomit si, že já každého je důležité a nikdo po sobě nesmí nechat šlapat,“ říká berounský učitel taj-či Prošek.
Cvičení dospělých a dětí se od sebe liší. Děti tráví svůj čas ve škole taj-či spíše hrou. Cvičí a snaží se zneškodnit svého učitele. A mnohé z toho si určitě automaticky vybaví, až někdy spadnou z kola či až jim někdo bude chtít ublížit.
Pozorovatel při sledování cvičenců v sále je jako v jiném světě. Žádný spěch a stres, jen lidé různého věku ponoření do sebe. Ladnými pohyby připomínajícími jakýsi tanec gejš, se zbavují vnitřního napětí a nacházejí sami v sobě vnitřní energii a klid.
Prošek se tomuto sportu věnuje už od roku 1970. Za tu dobu prošly jeho školou stovky žáků. Z nikoho z nich se nevyklubal vyvrhel. „Rváči a agresivní jedinci ať k nám nechodí. Stejně by tady nenašli, co chtějí,“ dodává Prošek. /bar/

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video