Tečou nervy? Pomůže psycholog

Kapitán fotbalové Sigmy Aleš Škerle krotí na hřišti spoluhráče. Sám ale za kritiku musel zaplatit pokutu.

Na podzim odehrál s výjimkou toho posledního všechna ligová kola. Nahradil zraněného Radima Kučeru ve funkci kapitána týmu. Obránce Aleš Škerle počítá s tím, že teď v zimě dostanou jeho klouby pořádně zabrat, i s tím, že Sigma na jaře zvládne boj o Evropskou ligu.

Po zranění Radima Kučery jste převzal kapitánskou pásku. Vnímáte, že je s ní spojená určitá zodpovědnost? Kluky na hřišti spíš povzbuzuji a usměrňuji. Neberu to tak, že kapitán je na hřišti kvůli dohadování s rozhodčím. Těch emocionálně vyhrocených situací tam stejně moc není. Starší kluci už vědí, co si můžou k rozhodčímu dovolit, a v patřičných mezích se na něj snaží působit. Někdy je složité udržet emoce na uzdě, třeba v takovém zápase jako na podzim se Spartou. Kvůli podobným situacím máme sportovního psychologa, který nás na takové věci připravuje.

Jak často jeho služby využíváte? Dojíždí k nám jednou za čas a pak máme sezení, kde nám radí, jak se zklidnit, jak se vyrovnat s danou situací a podobně. Jenže pak přijde takové utkání jako na podzim s Jabloncem, kdy to prostě rozdýchat nejde a musí to ven.

To potvrzuje i pokuta, kterou jste dostal od fotbalového svazu. Za co to bylo? Po utkání s Jabloncem jsem se nevhodně vyjádřil v médiích. Pokutu jsem zaplatil a víc bych se k tomu už nevracel.
Právě Jablonec vás čeká ve čtvrtfinále Ondrášovka Cupu. Určitě se nedá očekávat hladký průběh. Bude to těžký soupeř a my musíme vyhrát, protože Ondrášovka Cup je pro nás cesta do evropských pohárů. Záleží, jak na tom budeme zdravotně a v jakém stavu budou hřiště. Hraje se na dvě utkání a musíme se vyvarovat toho, co se nám stalo vloni v semifinále. Venku jsme s Plzní remizovali, ale doma jsme odvetu nezvládli. Doufám, že už bude zdravotně v pořádku Radim Kučera, jeho zkušenost bude v těchto těžkých utkáních velkým přínosem.

Začala vám zimní příprava. Jak snášíte tohle tréninkové období? V zimě čeká nás fotbalisty určitě větší dril než v letním období. Terény jsou těžší, takže klouby dostávají víc zabrat. A čím je člověk starší, tím to víc cítí. Naštěstí vývoj jde pořád dopředu, takže oblečení už je kvalitnější než dříve, v termoprádle hráč tak nepromrzne. Stejné je to s umělou trávou, to je komfort proti škvárovým hřištím, kdy jsme hráli na udupaném sněhu. Hlavně doufám, že nebudou dlouho trvat ukrutné mrazy.