Tekutý chléb zasytí na slavnostech | E15.cz

Tekutý chléb zasytí na slavnostech

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Další ročník oblíbených slavností piva startuje v Táboře 8. února. K ochutnání budou zlatavé moky z deseti zemí světa, dokonce i z Ruska.

„Pivo je nejstarší kulturní nápoj lidstva, pivo je starší sourozenec chleba, pivo je starší než civilizace, pivo je starší než bible, pivo bylo odjakživa nápoj všech - chudých i bohatých. Vychutnávali ho faraonové, císařové i císařovny, králové i královny, carové i prezidenti,“ znějí slova, kterými zve organizátor Alois Srb na již dvaadvacátý ročník slavností piva v hlavním sálu táborského hotelu Palcát.

Slavností se účastní desítky pivovarů, k ochutnání pro veřejnost bude nejméně sto druhů domácích i zahraničních. Složitější práci budou mít odborní degustátoři, kteří kandidáty na ocenění Česká pivní pečeť a Zlatý český pramen budou muset vybírat z dvaceti vzorků minerálních vod a z až čtyř set šedesáti druhů piva.

Přihlášené jsou pivovary ze Slovenska, Běloruska, Belgie, Německa, Holandska, Rakouska, Slovinska, Kazachstánu i Ruska. Překvapivá se může zdát právě účast ruského giganta - pivovaru Baltika Petrohrad.

„Sami se nám ozvali a na festival přihlásili. Vyrábí v 10 velkých pivovarech 50 milionů hektolitrů piva ročně, což je pětinásobek celé české produkce, vyváží pivo do 52 zemí světa, účastní se úspěšně všech významných degustací ve světě: Londýn, Sydney, Mnichov, New York,“ doplňuje informace Alois Srb. Stejně tak upozorňuje na změny oproti minulému roku.

Půjde hlavně o kvalitu

Pro veřejnost organizátoři prodloužili program, od středy 8. února až do soboty 11. února si mohou milovníci piva užívat od pěti do dvanácti hodin, v pátek a v sobotu dokonce do dvou do rána. Festival si mohou užít i nekuřáci, pro které je vyhrazený prostor restaurace. Změnou je i chudší kulturní program, který ale možná mnohé potěší. Místo popových celostátních hvězd se na pódiu vystřídají kapely Lužničanka, Keramicka, The Apples, Toffees, Jižani či Big Papa. „Nechceme jít cestou zvyšování vstupného, naši hosté k nám jdou ochutnat dobré pivo, jdou si pohovořit a pobavit se,“ věří Alois Srba, že skromnější program nikoho neodradí. Zato jsou pro hosty připravené semináře o kvalitě piva, jídel a falšování nápojů.

Na festival se letos znovu chystá i Václav Pláteník z Tábora. „Půjdu už potřetí. Je to veliká událost, a je dobře, že se koná právě v Táboře. Vždycky se snažím ochutnat nová, méně známá piva. Jen bych festival víc ocenil v létě, pivo je pro mě osvěžující nápoj a neužiji si ho se zmrzlým nosem,“ říká jednadvacetiletý student.

XXII. REPREZENTAČNÍ SLAVNOSTI PIVA V TÁBOŘE

Hotel Palcát od 8. do 11. února 2012 - vždy od 17.00 pro veřejnost

Jihočeská univerzita od 7. do 10. února 2012 - vždy od 9.00 pro odborníky

Vystoupí: Keramička, Cover Trio, The Apples, Melody Band, Big Papa, Toffees, Jižani, Harmonikáři

Vstupenky: - v předprodeji od 16. ledna, v Infocentru města Tábor

Vstupné:

- středa, čtvrtek 100-120 Kč
- pátek, sobota 130-150 Kč

www.slavnostipivatabor.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video