Telekomunikační firmy odmítají regulaci ministerstva vnitra, preferují ČTÚ | E15.cz

Telekomunikační firmy odmítají regulaci ministerstva vnitra, preferují ČTÚ

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Viktor Hanacek, picjumbo.com

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Telekomunikačním firmám se nelíbí, že by ministerstvo vnitra mělo plnit roli národního koordinátora rozvoje vysokorychlostních internetových sítí. Na úloze Chovancova resortu se ve čtvrtek dohodli ministři vnitra a průmyslu a obchodu (MPO) u premiéra Bohuslava Sobotky.

„ICT Unie nezpochybňuje roli státu. Rozhodně ale odmítá regulaci a kontrolu svěřenou ministerstvu vnitra, která by nepřiměřeným a neodůvodněným způsobem zasahovala do volné soutěže a křivila podmínky fungující zdravé tržní ekonomiky v oblasti elektronických komunikací,“ uvedl ve zprávě prezident unie Svatoslav Novák.

Zástupci unie podle něho zastávají názor, že regulace a mapování související s budováním nových sítí má být v kompetenci nezávislého regulátora, kterým je Český telekomunikační úřad (ČTÚ).

Zvláštní koordinační subjekt

Ministerstvo vnitra ve čtvrtek oznámilo, že vytvoří koordinační subjekt, který zajistí potřebné zmapování dostupnosti sítí vysokorychlostního internetu. To je mimo jiné nutné kvůli zabezpečení přenášení dat v souvislosti s podmínkami zákona o kybernetické bezpečnosti. Rozdělování dotací 14 miliard korun od Evropské unie na budování nových sítí by pak mělo mít na starosti Ministerstvo průmyslu a obchodu včetně vytvoření národního plánu rozvoje sítí.

Minulý týden se ICT Unie dohodla s ministerstvem průmyslu, že spolu budou konzultovat vznik nového státního podniku, který se má příští rok vytvořit z odštěpného závodu ICT služby České pošty. Ten by měl poskytovat komunikační služby pro státní úřady, ale v minulosti se s ním počítalo i jako s koordinátorem pro budování internetových sítí.

Ministři mají znovu o rozvoji internetu a vládní digitální agendě jednat u Sobotky v prosinci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video