Test léku na hubnutí Meridia: koupili jsme padělek | e15.cz

Test léku na hubnutí Meridia: koupili jsme padělek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lék Meridia, který redaktorka Sedmičky koupila načerno přes internet, je falešný. Potvrdily to testy expertů z Vysoké školy Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv jde o první zachycený padělek tohoto preparátu v Česku.

„Účinná látka sibutramin sice v léku je, ale její obsah od tobolky k tobolce kolísá. Obdivuji dámy, které si něco takového polknou,“ říká profesor Bohumil Kratochvíl. Podle expertů lék nepochází z továrny firmy Abbott, která lék vyrábí, a zcela chybí některé pomocné látky, které jsou uvedené v přiloženém příbalovém letáku. Užívání padělku by mohlo velmi vážně ohrozit zdraví pacientů. „Případ padělání Meridie jsme ještě neměli,“ říká Jaroslava Doležalová, vedoucí oddělení enforcementu a regulace reklamy ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv . Ten teď převzal celý případ do svých rukou. „Došetříme ten lék, zanalyzujeme jej v naší akreditované laboratoři a upozorníme policii,“ říká šéf ústavu Martin Beneš.

Lék, který má tak závažné účinky na srdce, že jej od poloviny března nepředepisuje už žádný lékař a neprodává žádný lékárník v Evropské unie. O zakázaný lék na hubnutí je ale zvláště mezi ženami zájem, a proto se obracejí na černý trh. Reportérka se s jednou z překupnic sešla přímo v centru města, kde od ní nakoupila za 1800 korun balení na tři měsíce.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video