Tomáš Sopúch: Stále cítím bolest

Poté, co ho dva chlapi na hřbitově spoutali a postřelili do nohy, přišel hrobník Tomáš Sopúch o práci i dosavadní život.

Když šel loni 27. ledna pětadvacetiletý hrobník Tomáš Sopúch do práce, netušil jak tragicky ten den skončí. Po návštěvě útočníků Tomáše Kukola a Hynka Ignáta zůstal ležet na zemi s prostřelenýma nohama. Kukol podezříval Sopúcha z toho, že okradl jeho mrtvého otce o celoživotní úspory, a tak se pomstil. „Nic jsem neukradl. Snažil jsem se jim to vysvětlit a nějak to vyřešit ještě dřív, než za mnou přijeli,“ hájí se Sopúch. Dvojice Sopúcha nejprve spoutala, a poté jej Kukol střelil do obou nohou nelegálně drženou zbraní. Sopúch se stihl schovat před oběma útočníky v kanceláři pohřební služby. „Nemůžu to dostat z hlavy. Byly to hrozné chvíle,“ popsal Sopúch svůj příběh Sedmičce. Útok na Sopúcha začal minulý týden projednávat Krajský soud v Ostravě. „Je to teď ještě horší, když musím chodit k soudu. Vrací se mi to,“ sdělil Sopúch. Další jednání je na programu 27. až 29. dubna. „Pokud soud stihne všechny body projednat, je pravděpodobné, že vynese rozsudek. Jistě to ale říct nemůžu,“ sdělila mluvčí Krajského soudu v Ostravě Lucie Böhmová. Tomáš Sopúch se snažil obvinění, že okradl otce Tomáše Kukola, vyvrátit už před střelbou. „Nejprve mě obvinila sestra Tomáše Kukola. Přišla do pohřební služby a prohlašovala před mým šéfem, že jsem zloděj a okradl jsem jejich tátu,“ přiblížil Sopúch. Taková scéna pro něj znamenala velkou ostudu. Šel proto na policii. „Psaly se o mně škaredé věci, a hodně mi to ublížilo. Policisté mi radili, ať podám trestní oznámení, to mi ale připadalo zbytečné. Myslel jsem, že se to vysvětlí, peníze se najdou a přijdou se mi omluvit,“ řekl Sopúch. Toho se ale nedočkal. Když do pohřební služby, ve které Sopúch loni v lednu pracoval, přijela dvojice mužů, považoval je nejprve za policisty. „Chtěli po mně, abych s nimi někam jel. To jsem ale nechtěl. Pak mě shodili na zem, spoutali a začali střílet. Těžko se mi o tom mluví, chtěl bych to mít už za sebou, mám to ale pořád v hlavě,“ popsal Sopúch, kterému se i s vážným zraněním po průstřelu obou nohou podařilo utéct a schovat v kanceláři.

Pod prášky a opilí

Střelec Kukol nakonec Sopúchovi zavolal záchranku. Později se mu za střelbu omluvil s tím, že si na nic nepamatuje kvůli práškům proti bolesti. Ignát zase tvrdil, že byl opilý. „Piju prakticky každý den a když jsem šel ke hřbitovu, měl jsem neprve zamířeno do hospody naproti. Měli mít otevřeno od jedenácti a i když jedenáct už bylo, dovnitř jsem se nedostal. Kdyby měli otevřeno, nic by se nemuselo stát,“ obhajoval se před soudem Ignát, který Sopúcha pomohl spoutat. Kvůli závislosti na alkoholu požádal Ignát soud o lékařské vyšetření. Soudce Ignátovi vyhověl a projednávání případu odročil na konec dubna. „Znalci nyní vypracují posudky. Zejména se vyjádří k chování obžalovaných. Budou taky zkoumat, jak moc ovlivnilo obžalované požití návykových látek,“ potvrdila Böhmová. I když Sopúch vyvázl ze střelby bez vážných zranění, o práci v pohřební službě přišel. A kvůli poraněným nohám nemůže dělat ani své původní povolání, pokrývače.