Toshiba vykázala kvůli účetnímu skandálu více než desetinásobnou ztrátu | E15.cz

Toshiba vykázala kvůli účetnímu skandálu více než desetinásobnou ztrátu

Toshiba
Toshiba
• 
ZDROJ: CC BY SA 2.0: FuFu Wolf via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Japonský konglomerát Toshiba v uplynulém finančním roce prodělal 483 miliard jenů (105 miliard korun) kvůli rozsáhlým odpisům a restrukturalizačním nákladům souvisejícím s účetním skandálem. Čistá ztráta podniku se tak více než zdesetinásobila z 38 miliard jenů v předchozím roce, píše list The Wall Street Journal.

Provozní ztráta ve finančním roce, který skončil 31. března, dosáhla 719 miliard jenů. Byla však výrazně nižší, než očekávali analytici. Ti ji podle průzkumu firmy FactSet odhadovali na 440 miliard jenů. Toshiba navíc předpověděla, že se v tomto finančním roce vrátí k provoznímu zisku, který by měl dosáhnout 120 miliard jenů.

Toshiba loni přiznala rozsáhlé nesrovnalosti v účetnictví. Ukázalo se, že od fiskálního roku 2008/2009 nadhodnotila svůj zisk o celkem 155 miliard jenů. Účetní skandál byl v Japonsku největší od účetních manipulací firmy Olympus z roku 2011. Toshibu to přinutilo k restrukturalizaci, rozsáhlým odpisům v americké jaderné divizi Westinghouse a odprodejům majetku; firma už také oznámila, že zruší 14 tisíc pracovních míst.

Pomůže nový generální ředitel?

Minulý týden vedení podniku navrhlo jmenovat novým generálním ředitelem šedesátiletého Satošiho Cunakawu, bývalého šéfa divize zdravotnických přístrojů. Firma doufá, že tím udělá za účetním skandálem definitivní tečku. Cunakawa má být do funkce oficiálně schválen na červnové valné hromadě.

Současný šéf Masaši Muromači stanul v čele konglomerátu loni v červenci poté, co jeho předchůdce a dalších několik nejvyšších představitelů firmy po účetním skandálu podali rezignaci. Muromači dal ale najevo, že neplánuje zůstat ve funkci dlouho a že ji chce předat nástupci poté, co se ujistí, že firma je na cestě k oživení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video