Transakce na realitním trhu se loni propadly o 46 procent | e15.cz

Transakce na realitním trhu se loni propadly o 46 procent

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Český realitní trh zažil minulý rok výrazný propad. Ten dosáhl hodnoty 46 procent. Objem loni zrealizovaných obchodů činí přibližně 13,2 miliardy korun. Poptávka po nemovitostech klesla téměř ve všech segmentech tohoto trhu, včetně bytů, skladů či kanceláří.

#####Zájem není ani o byty a domy

Výrazný pokles poptávky podle zprávy loni zaznamenal trh s byty a domy. Snížila se nabídka, pozastavily se přípravy a realizace nových projektů. Klesly i ceny, a to zejména u panelákové zástavby v neatraktivních lokalitách a také u developerských projektů. Další pokles cen se však zřejmě nedá očekávat. „Pokud se ekonomika bude vyvíjet plynule, budou ceny spíše stagnovat,“ poznamenal spoluautor zprávy Jan Frait z ČNB. Se zpožděním se krize projevila také na trhu s kancelářskými prostorami. Zatímco v roce 2008 dosáhla nabídka rekordní úrovně 284 tisíc metrů čtverečních, v roce 2009 klesla na 163 tisíc metrů čtverečních. I v roce 2010 je v Praze odhadováno dokončení rekordně nízkého objemu kancelářských ploch, v roce 2011 bude výstavba omezena.

#####Expanze maloobchodu se zpomalila

Poklesu neodolal ani trh s maloobchodními prostory. Změna spotřebitelského chování způsobila, že se tempo expanze obchodů v letech 2008–2010 zpomalilo a dokončeny byly jenom projekty nastartované v období růstu. Rostoucí počet prodejen i obchodních center se navíc podle ARTN potýká se ztrátou či odchodem nájemců. Prakticky na nulu se s počtem nově zahajovaných staveb v roce 2009 dostal trh průmyslových a skladových nemovitostí.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video