Tur film: ekologie a sociální otázky | E15.cz

Tur film: ekologie a sociální otázky

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letos má porota filmového festivalu poprvé mezinárodní obsazení.

Příští týden od pondělí do pátku čeká Ostravu devátý ročník mezinárodního soutěžního festivalu Tur film Ostrava 2012. Oficiálně se jedná o přehlídku dokumentárních snímků na téma trvale udržitelný rozvoj a ekologie. Lidsky řečeno, na své si přijdou přátelé přírody.

„Ekologové a ekonomové se málokdy shodnou. Každý vidí svět hlavně ze svého úhlu pohledu; a trvale udržitelný rozvoj chápu jako přijatelný kompromis, který navíc zohledňuje mezilidské vztahy,“ říká ředitelka festivalu Marcela Mrózková Heříková. Lidé tak podle ní mohou dýchat čistý vzduch ve státě, který jako celek prosperuje. „Ale pokud se vytratí důvěra v soudní a politický systém, pokud se rozroste násilí, korupce a mafiánské praktiky, asi moc šťastní nebudete,“ dodává.

Nový pohled od cizinců

Vítězné snímky bude vybírat čtyřčlenná porota, která je letos poprvé nejen mezinárodní, ale i mezikontinentální. Její členkou je například Aylin Ezgi Hýlová, která se jako odbornice na sociální práci těší především na filmy s touto tematikou.

„Možnost zúčastnit se tohoto festivalu mě potěšila. O podobnou tematiku jsem se zajímala už dříve. Dobrovolně jsem působila na ekologických farmách v Kanadě. I při svých studiích v New Yorku, Švédsku či Istanbulu jsem se zajímala o možnosti využití obnovitelných zdrojů. Proto tedy doufám, že se mi podaří vnést do práce poroty tak trochu nový náhled,“ věří Hýlová.

Do hodnoticí komise zasedne rovněž Adam Sulek, rodilý Australan, který v minulosti studoval vysokou školu se sociálním zaměřením Curtin University v Perthu v Západní Austrálii. „V rámci mé praxe jsem měl možnost zabývat se problematikou takzvaného socioekonomického statutu, který říká, že převážná většina sociálních problémů souvisí se začarovaným kruhem determinismu,“ tvrdí Sulek. Podle něho jde především o domácí násilí, drogovou závislost, bezdomovectví, týrání dětí či psychické problémy lidí.

Vždycky je o čem točit

„Dnešní svět je plný nejrůznějších sociálních, rasových, ekonomických a politických problémů, a tak mě bude velice zajímat, které z nich zahraniční filmaři zpracovali a jakým způsobem,“ pronáší Sulek.

Ani Česká republika není ideálním státem a domácí tvůrci mají plno podnětů k filmování. „Bude jistě zajímavé sledovat, jak o nich dávají zprávu veřejnosti, tedy i mně a všem těm mladým lidem, kteří přijdou na festival,“ říká Sulek, který kromě porotcování povede i speciální anglický program.

O nezbytnosti šíření ekologické osvěty mezi dětmi a mládeží je přesvědčena také ostravská patriotka Jiřina Kábrtová. Vystudovala Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity v Brně a od roku 2000 je ředitelkou Ostravského muzea. Do festivalové poroty zasedne letos poprvé.

Pro mladé publikum

„Mám radost, že naše muzeum s festivalem spolupracuje, moje kolegyně botanička má pro diváky připravenou přednášku na téma flóra Moravskoslezského kraje,“ vyznává se Kábrtová. Ta se na festival velmi těší, protože filmy s tematikou trvale udržitelného rozvoje ji vždycky zajímaly. „A kdyby jenom dva z nich oslovily mladé publikum, byl by to velký úspěch. Osobně jako porotkyně se těším, že uvidím všechny přihlášené filmy,“ sděluje Kábrtová.

Předsedou bude letos dlouholetý člen festivalové poroty Tur filmu, režisér a scenárista Petr Amler. „Naším úkolem bude sledovat hlavní festivalové téma, kterým je trvale udržitelný rozvoj, a snažit se i ve filmech hledat optimální polohu mezi extremisty z obou stran. A samozřejmě hodnotit i filmařinu,“ myslí si Amler.

Tematické dny

Porotci budou vybírat ze stovky přihlášených filmů, které přišly ze všech koutů světa. Nejvyšším oceněním je Grand Prix – Cena primátora města Ostravy.

Vítěznou kolekci snímků budou organizátoři promítat pro širokou veřejnost 19. dubna v kině Art, v Domě kultury města Ostravy, a to od osmnácti hodin. Zdarma, jak je na tomto festivalu zvykem.

Kromě filmové přehlídky organizátoři připravují rovněž bohatý doprovodný program. Každý den bude věnovaný jednomu určitému tématu, na které navážou odborné a tvůrčí semináře, besedy, workshopy a další doprovodné akce.

TUR FILM Ostrava 2012

• V týdnu od 16. do 20. dubna
• Dům kultury města Ostravy, ul. 28. října 124, Ostrava
• Pořádá statutární město Ostrava a Fabex Media ve spolupráci s Moravskoslezským krajem, Ministerstvem životního prostředí a občanským sdružením Perseus
• Vstup na všechny akce festivalu je bezplatný
www.turfilm.cz

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video