U Smrčků voní vždycky smrček

Některá příjmení mají souvislost s Vánocemi. Jejich nositelé si to ale často neuvědomují.

Ivana Hvězdová a Petr Smrček. Tito dva Mostečané se nejspíš vůbec neznají, přesto mají jedno společné. Symbol, který mají v příjmení, vysloví o Vánocích snad každý člověk.

Špička ne, vždy hvězda

„Nikdy mě nenapadlo, že mé jméno má něco společného s Vánocemi. Vlastně ano, betlémská hvězda,“ uvědomuje si výchovná poradkyně na mostecké 14. základní škole Ivana Hvězdová.
Shodou okolností doma dávají na vánoční stromek výhradně hvězdu, ne špičku. Příjmení Hvězda ale není podle ní až tak neobvyklé. „Nevím, jak v Mostě, ale určitě na Kladně a v Praze jich je dost. Syn je policista a má stejnojemenného kolegu i v Hradci Králové,“ vybavuje si. U Hvězdových si na Štědrý den potrpí na tradice. „Pouštíme skořápky po vodě, dáváme chléb na stůl, aby bylo pořád co jíst, a šupiny do peněženky. Když jsem byla malá, házeli jsme i střevícem, kdo půjde z domu,“ vypráví.

Stromek? Jedině smrček

Už v dětství na Petra Smrčka spolužáci pokřikovali Smrku a měli i jiné narážky na strom v jeho jméně.
„Na Vánoce si kupujeme vždycky smrček. Ale to s mým příjmením nijak nesouvisí. Smrčky se nám prostě líbí,“ říká bratr majitele jedné mostecké elektroprodejny.
Stromek mu pomáhají vybírat i jeho osmiletý syn a čtyřletá dcera. Vánoce má rád. Ani ne tak kvůli dárkům, spíše proto, že je o svátcích klid. „Člověk vypne z toho shonu v obchodě,“ zdůrazňuje.
Smrček u Smrčků zdobí hlavně paní domu. „Když ale vstaneme s manželkou ráno dřív, podílím se na výzdobě i já,“ směje se prodavač.