U soudu bych mluvil klidně čtrnáct dnů

Bývalý šéf liberecké policie Miroslav Dvořák stojí u soudu. Hrozí mu osm let vězení, on se cítí jako oběť.

Podle mnohých se choval jako gubernátor. Do chvíle, než ho vloni v únoru zatkla inspekce ministerstva vnitra.
Obžaloba teď bývalého šéfa liberecké policie Miroslava Dvořáka viní z přijímání úplatků, zneužití pravomoci veřejného činitele, podvodu a zkreslování údajů o hospodaření. Do vězení by kvůli tomu mohl jít až na osm let.
Dvořák – teď už jako invalidní důchodce – bojuje za svoji pravdu a tvrdí, že je obětí spiknutí svých nadřízených. Svou urputnou obhajobou paralyzoval i průběh soudního jednání. Během něj už zazněly i odposlechy z jeho kanceláře a jeho telefonu.
Soud zatím neskončil. Pokračovat bude za pár týdnů výslechy svědků obžaloby. „Na to se obzvlášť těším,“ tvrdí Dvořák.

U soudu jste vystupoval velmi emotivně. Se soudcem jste skoro bojoval. Nemáte strach, že vám to uškodí?

Jak by mi to mohlo uškodit? Já jsem v ruce držel Ústavu a pouze jsem se dožadoval svého ústavního práva. Já se chtěl jenom svobodně vyjádřit ke všem věcem, které se mi kladou v obžalobě za vinu. Na to mám právo a nemám být podle zákona přerušovaný. I kdybych tam mluvil čtrnáct dnů, tak je to moje právo. Ale soudce mi pořád skákal do řeči a upozorňoval mě, že mám skončit, že mi vypršel čas. To soudce konal nezákonně, a ne já.

U soudu také zazněly odposlechy vašich telefonátů a hovorů z kanceláře.

Převážná většina odposlechů jsou hovory mezi přáteli, lidé, kteří se znají a kteří spolu hovoří v žertu, položertu, žargonu, v nadsázkách, ve šponování. Tam není jediný hovor s člověkem, kterého bych neznal. To jsou všechno hovory mezi přáteli. A z těchto hovorů někdo něco vyrábí nebo z nich chce něco dokázat. Spekuluje se, a přitom podle našeho právního řádu se nesmí spekulovat. Ústavní zákon z roku 2006 říká jasně, že nelze vycházet z žádné spekulace. Policie nesmí ani zahájit úkony na základě spekulace.

Odposlechy ale ukázaly, že jste měl jako elitní policista nadstandardní vztahy s politiky i s lidmi, jako je podnikatel Tomislav Procházka, který má renomé severočeského „kmotra“.

Počkej, počkej! Já jsem z Kamenického Šenova, pan Procházka je z Kamenického Šenova. Takže my se známe strašně dlouho. Deset nebo patnáct let jsme spolu pravidelně hráli tenis. Scházeli jsme se ve větší skupině a každý pátek jsme hráli tenis. A setkáváme se na tenisových turnajích a akcích v rámci tenisového oddílu. A co je na tom zajímavého, že pan Procházka telefonuje s mojí manželkou? To je hlavně nezákonné. Hovor mezi nimi vůbec nemá být pouštěný. Vždyť na ně žádný odposlech vedený nebyl. Na to by měl pan Procházka reagovat žalobou.

Vadí vám, že soud s vámi jako bývalým ředitelem policie, který přicházel do styku s libereckými státními zástupci i soudci, probíhá v Liberci, a může tak hrozit podjatost?

Je to naprosto nenormální věc. Ten soud se měl konat úplně někde jinde, aby tam nebyla žádná podjatost, ani malá pochybnost. Mně telefonují denně lidé a ptají se, jak je to možné. Jak mě tam můžou soudit, když jsem s těmi lidmi spolupracoval. Můžou mi stranit, a taky můžou být proti mě. Soud má být nestranný, ale to je zpochybněné už jenom tím, že se koná v Liberci. A odvolací soud bude probíhat zase v Liberci.

A upozornil jste na to, když vám to vadí?

Pořád, celou dobu. Psali jsme na státní zastupitelství a upozorňovali jsme na podjatost. A není to jen tohle. V Liberci byl bordel, když jsem tam přišel. A komu jsem šlapal na prsty? No lenochům. A ti lenoši, to jsou dneska spolupracovníci inspekce, kteří si teď na mě něco vymýšlejí. Protože výpovědi jsou většinou vylhané. Jak je možné, že lidé, kteří ode mě odešli na inspekci, protože jsem měl s nimi problémy, mě teď vyšetřují?

Máte u policie ještě přátele, anebo se k vám už otočili zády?

Mimo pár omezených lidí z vedení liberecké policie, kteří mají strach, abych se náhodou nevrátil a nerozprášil ten jejich bordel, který tam je, se ke mně ostatní policisté chovají velice hezky a slušně. Dávají mi neskutečnou podporu. Policisté jsou při mně!

To mě překvapuje, poněvadž u soudu jste tvrdil, že to celé je spiknutí vedení policie proti vám.

Každý ví, že je to špína služebních funkcionářů policie. Pana Martinů, Bílka a Vorálka (Oldřich Martinů – policejní prezident, Ivan Bílek – náměstek policejního prezidenta pro vnější službu a šéf okresního ředitelství policie v Turnově, Jiří Vorálek – dříve šéf krajského policejního ředitelství pro severní Čechy, dnes vede krajské ředitelství policie Ústeckého kraje, pozn. red.) Je to jejich špína zorganizovaná přes inspekci na moji osobu. Já jsem chtěl, aby se nekradlo, upozornil jsem na to a tihle lidé mě zlikvidovali.