Učeň ze Stochova má zlaté ručičky | e15.cz

Učeň ze Stochova má zlaté ručičky

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Stochovská škola vychovala nejlepšího klempíře letošního roku. Oplechovat okno tak, jako Martin Kukla, jiní nezvládli.

Pořekadlo o zlatých českých ručičkách naplnil doslova devatenáctiletý učeň stochovské Střední školy služeb a řemesel Martin Kukla (na fotografii). Přestože za sebou ještě nemá závěrečné zkoušky, byl na Mezinárodním mistrovství České republiky v Brně vyhlášen nejlepším klempířem a laureátem ceny České ručičky 2010. S mladším spolužákem Lukášem Koláčným navíc skončili v soutěži dvojic na druhém místě. Se ztrátou jednoho bodu. „Moc se mi na soutěž nechtělo, protože mi mistr vyměnil v týmu kamaráda,“ říká s odstupem Kukla. Teď toho nelituje.

Výborný parťák z prváku

Ač je jeho nový parťák teprve v prvním ročníku, pracovat s kladivem a plechem umí lépe než starý řemeslník. „Má to v krvi. Jeho táta je klempíř a kluk je na střeše jako doma,“ vysvětluje učitel odborného výcviku Jaroslav Dundr, který je k soutěži připravoval. Dopředu věděli, že jejich úkolem bude oplechovat veluxové okno.
„Týden jsme to trénovali. Přišli jsme do školy a sedli k tomu. Dva dny jsme třeba pilovali jeden detail,“ vzpomíná Martin Kukla. Vyplatilo se. Na soutěži bylo jejich okno nejen nejlépe udělané, ale také nejdřív. „Mistři ostatních týmů se vždycky běželi podívat na naše kluky, kde jsou a jak to mají, a pak to honem letěli říct těm svým. Všichni od nich opisovali,“ říká s úsměvem Dundr.
Oběma mladíkům ale do smíchu během soutěže nebylo. Celé dva dny, kdy na výstavišti pracovali venku, pršelo jako z konve. „Byli jsme úplně mokří, všechno nám v rukách klouzalo. V jednu chvíli jsem byl tak naštvaný, že jsem to chtěl vzdát,“ říká Kukla. „To bych ti dal,“ hrozí mu mistr.

Původně studoval akademii

Ke klempířině se přitom mladík dostal náhodou. Původně studoval obchodní a stavební akademii, ale tam mu učení moc nešlo. A tak udělal rozdílové zkoušky a přestoupil do školy v místě, kde bydlí. „Klempířinu nikdo u nás v rodině nedělá, jen nejlepší kamarád. Táta je zedník. Mohl jsem si tedy vybrat, a tak jsem šel za kamarádem,“ vysvětluje.
Nyní doufá, že mu úspěch v soutěži pomůže najít dobré zaměstnání. Udělat si maturitu zatím nechce. „Pokusím se nejdřív prodat. Vím, že lidí, kteří dělají řemeslo, je málo,“ říká Martin Kukla. Profesionální nástroje - falcovací kleště a akušroubovák - díky soutěžím má.
Teď už mu zbývá jen dostat i výuční list.
Má řemeslo budoucnost?

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video