UTB postaví laboratoře za více než půl miliardy | E15.cz

UTB postaví laboratoře za více než půl miliardy

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně chystá investici v hodnotě 615 milionů korun – ve východní části továrního areálu Svit postaví Laboratorní centrum Fakulty technologické. Ve čtyřpodlažní budově budou jak špičkové výzkumné laboratoře, tak prostory pro výuku.

„Studijní programy Fakulty technologické jsou již od roku 1971 pilířem vzdělávání UTB. Protože obsahují chemické, fyzikální a technické předměty, je zapotřebí zejména laboratoří různých zaměření, která zpravidla nelze realizovat ve starých objektech. Proto nově vybudované fyzikální, chemické a přístrojové laboratoře budou představovat základ pro magisterské a doktorské studijní programy zaměřené na chemii a technologii materiálů, potravin i procesní inženýrství,“ říká o důvodech výstavby nového centra kvestor UTB Alexander Černý. Objekt Laboratorního centra Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně je kompletně vyprojektován a nyní probíhá druhé kolo soutěže o generálního dodavatele stavebního díla. Stavba měla začít již letos na podzim, ale vzhledem k tomu, že v průběhu soutěže na dodavatelskou firmu nastaly komplikace, dojde ke zpoždění startu stavby.

#####Restrikce stavbu neomezují

Náklady jen na stavební část přesahují 537 milionů korun, zbylou část financuje sama škola. Krácení finančních prostředků pro vysoké školy ze strany ministerstva školství záměry zlínské univerzity ale neomezí. Aktuální investiční akce UTB ve Zlíně jsou hrazeny převážně z prostředků Evropského fondu regionálního rozvoje s případnou spoluúčastí buď z veřejných prostředků, tedy z příspěvku na realizaci studijních programů, který by neměl být krácen, případně z vlastních prostředků univerzity. Podle kvestora Černého se krize projevila hlavně snížením příspěvků na financování běžného provozu univerzity.

„Na projekt Laboratorního centra Fakulty technologické UTB musí škola vynaložit z vlastních prostředků kolem 72 milionů korun jako spoluúčast financování z Evropského regionálního rozvojového fondu. To pro nás představuje jistě zátěž, ale také jedinečnou příležitost realizace moderních laboratoří. Jsme připraveni závazkům dostát,“ tvrdí Alexander Černý.

#####Realizují se další projekty

Pokud jde o investiční akce Univerzity Tomáše Bati, není aktuálně chystaná výstavba jediným záměrem. UTB také získala z operačního programu VaVpI projekt Centrum polymerních systémů. Jeho součástí je výstavba novostavby objektu laboratoří se zaměřením na obor polymerní systémy, které jsou desítky let základním profilem univerzity. Aktuálně probíhá závěrečná fáze zpracování projektu pro provedení stavby CPS a zadávací dokumentace pro výběr generálního zhotovitele stavby. Očekávané zahájení realizace je jaro 2012. V sousedství Fakulty aplikované informatiky je aktuálně realizována stavba Vědecko-technického parku se zaměřením na informační a komunikační technologie. Očekávaný termín dokončení je květen 2012. Výstavba laboratorního centra vyřeší i jeden z problémů centra Zlína. Vznikne totiž nedaleko autobusového nádraží v zanedbané lokalitě bývalé tržnice. Pozemky, na kterých se má stavět, patří městu a oba zainteresované subjekty spolupracují. Spolupráce UTB a statutárního města Zlína byla podle kvestora Černého vždy korektní.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video