Útočil na Heydricha. Bude mít muzeum | e15.cz

Útočil na Heydricha. Bude mít muzeum

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ministr obrany ocenil hrdinu Jana Hrubého. V rodných Kunovicích má mít i muzeum.

Spojit historii letectví v Kunovicích a osobnost významného rodáka Jana Hrubého, který se podílel na atentátu na Reinharda Heydricha, má nová expozice. Radní ji chtějí zřídit v místech, kde v současné době sídlí letecké muzeum. Impulzem je i to, že Hrubému udělil osmašedesát let po jeho smrti Kříž obrany státu.
„Je to náš velký plán, který zatím připravujeme. Chceme muzeum spojit s parašutistickými aktivitami a vytvořit tak jakýsi air park Jana Hrubého,“ prozradila místostarostka Kunovic Ivana Majíčková.

Vyznamenání

Jan Hrubý byl jako voják ve Velké Británii člen skupiny BIOSCOP, která se v roce 1942 podílela na atentátu na říšského protektora Heydricha. Stejně jako další výsadkáři zemřel v podzemí kostela sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici, kde se skupina po atentátu několik dní ukrývala. Podle dokumentů si po sedmihodinovém boji vybral místo dopadení smrt vlastní zbraní.

Jeho hrdinství se po letech rozhodl ocenit ministr obrany Martin Barták. Jeho synovci Antonínu Hrubému z Kunovic předal nejvyšší resortní vyznamenání – Kříž obrany státu. Ministerstvo ho uděluje jen výjimečně. „Měl z toho velkou radost, protože sám dlouhá léta usiloval o ocenění svého strýce. Psal prezidentu Havlovi i Klausovi, ale teprve teď se dočkal,“ tlumočila slova Antonína Hrubého místostarostka Majíčková.

Předání se uskutečnilo přímo v kryptě kostela, kde podle synovce Hrubého byla ještě po skončení války na zdech viditelná krev zemřelých mužů. Dnes jejich boj připomínají busty vojáků. Jeho synovec, který v den převzetí Kříže obrany státu slavil osmdesáté narozeniny, uchovává doma řadu dokumentů i osobních dopisů od strýce. Právě tyto materiály by mohly být součástí nového air parku.
Návštěvníci leteckého muzea se dnes musí spokojit s podobou, která se za posledních devatenáct let příliš nezměnila. Areál s více než dvaceti letadly není zastřešený, chybí toalety i zázemí pro turisty.

Sehnat peníze

V novém objektu návštěvníci najdou nejen expozici letectví, ale také parašutismu včetně připomínky Jana Hrubého nebo zařízení, na kterém si děti vyzkoušejí letecké simulace. „Plánujeme to asi dva roky, ale zatím stále scházejí peníze,“ konstatovala historička Slováckého muzea Blanka Rašticová. Peníze musí sehnat kunovická radnice, která vlastní pozemek pod současným areálem.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video