Útvar proti kyberkriminalitě vznikne od příštího roku | E15.cz

Útvar proti kyberkriminalitě vznikne od příštího roku

Útvar proti kyberkriminalitě vznikne od příštího roku
Policejní prezident Tomáš Tuhý
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Od ledna příštího roku začne fungovat speciální policejní útvar v boji proti kybernetické kriminalitě, kterému budou pomáhat zástupci Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). V Česku se loni stalo 4348 případů kyberkriminality, což byl nárůst zhruba o 40 procent.

Policejní prezident Tomáš Tuhý se na společném centru proti kybernetickým zločincům dohodl s NBÚ. Během roku ještě chtějí vyladit detaily útvaru, který pokryje celé Česko. Spolupracovat by měl také se zahraničím. „Náš koncept se většině zahraničních partnerů líbil,“ podotkl Tuhý. Kolik bude mít útvar členů je zatím nejasné.

„Útvar bude pracovat v oblasti metodiky, která bude řídit činnost v rámci České republiky a bude v úzkém kontaktu s NBÚ. Druhou oblastí je, abychom měli technicky zdatné pracoviště, které bude schopno pracovat v prostředí technologií, a pak musí existovat tým, který bude vyšetřovat a odhalovat příběhy internetové kriminality,“ naznačil Tuhý.

Zaměří se na technickou část

Půjde o samostatný policejní útvar, který bude v některých otázkách spolupracovat s existujícím Národním centrem kybernetické bezpečnosti. „NCKB se v žádném případě nebude zabývat obsahem, ale vždy jen technickou částí kybernetické bezpečnosti v souladu se zákonem o kybernetické bezpečnosti,“ upozornil a mluvčí NBÚ Radek Holý.

NBÚ a policie totiž podle něj mají různé kompetence. Jejich cílem ale podle Holého bude zajištění maximální ochrany a bezpečnosti občanů.

Vlna kybernetických útoků

Česko v poslední době sužuje vlna kybernetických útoků. Hackeři například lidem posílají falešné výzvy k zaplacení exekuce. Na podobné útoky často upozorňují i banky. Další případy se týkají třeba šíření dětské pornografie.

Kyberkriminalita se nejčastěji týká mravnostní trestné činnosti, porušování autorských práv, výhrůžek, vydírání, podvodů, šíření škodlivých virů nebo krádeží identity na sociálních sítích.

„Evidujeme i narůstající počet zneužívání informačních technologií sloužících k zahlcování serverů. V loňském roce jsme řešili čtyři velké útoky a všechny byly vedeny ze zahraničí,“ uvedl ředitel úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Milan Pospíšek.

Od letoška v Česku platí nový zákon, který by měl zefektivnit a zrychlit reakci na kybernetické hrozby, které by mohly představovat nebezpečí pro zájmy českého státu. Norma třeba zavádí pravidla spolupráce mezi soukromým sektorem a veřejnou správou při předcházení útokům na informační technologie. Ochrana kybernetického prostoru je nyní v českém právu řešena jen částečně.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!