V Americe zažívá boom fitness pro domácí mazlíčky | E15.cz

V Americe zažívá boom fitness pro domácí mazlíčky

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Jak stoupá obezita mezi Američany, zakulacují se i jejich domácí mazlíčci. A to povzbuzuje fitness firmy uvádět na trh širokou škálu zařízení, vybavení a cvičebních hodin, které rozmazlovaná zvířata dostanou zpátky do formy, napsala agentura Reuters.

Od běžeckých pásů šitých na míru psům, přes psí měřiče aktivity až po skupinové fitness hodiny; nedostatek nástrojů, jak zpevnit povislé psí pupky, nehrozí.

V rámci svého cvičení se zakulacený jezevčík Rocky mátožně kolíbá na pásu navrženém pro malé psy. „Když k nám Rocky poprvé přišel, vypadal jako nějaký malý tuleň. Teď už má znát pas a jeho kondice se podstatně zlepšila,“ řekl Dennis Arn, veterinář kliniky Desert Inn Animal Hospital v nevadském Las Vegas.

Stejně jako v případě jejich páníčků, i u zvířat ovlivňuje obezita délku a kvalitu jejich života. Zhruba 53 procent dospělých psů kvalifikují veterináři jako obézní. Ve snaze bojovat proti tomuto nelehkému problému oznámila minulý měsíc fakulta veterinární medicíny Tuftsovy univerzity v Massachusetts vytvoření první kliniky specializované na obezitu domácích mazlíčků.

„Když na ně položíte ruce a necítíte jejich žebra, pak jsou obézní,“ vysvětluje jednoduché pravidlo Arn, podle nějž příliš mnoho majitelů svá zvířata odměňuje kalorickými dobrůtkami.

„Všeobecně vzato potřebuje pes aspoň 30 minut cvičení denně,“ dodává Geralynn Cadaová, která cvičí psy už více než 30 let. „Pes, který je méně aktivní, je méně šťastný a má větší zdravotní problémy.“ Cadaová, která působí v Nevadě, má na starosti taková cvičení, jako je například psí jóga. A dodává, že psi, kterým chybí cvičení, jsou často problémoví.

„Unavený pes je šťastný pes,“ tvrdí Cadaová. „Když se váš pes nudí, pak si může hledat nějakou zábavu a tou může být třeba rozkousání vaší peněženky.“

Běhací pásy pro psy

Aby spálila nadbytečnou energii, stejně jako přebytečné kalorie svého huskyho, prohání ho Cadaová pravidelně na psím běžeckém pásu nazvaném DogPACER. Šéf stejnojmenné firmy David Ezra prý na nápad vyrábět běhací stroje pro psy přišel, když pozoroval zákazníky v jednom ze svých fitness center.

„Pomyslel jsem si: A proč ne běhací pásy pro psy?“ řekl. Od uvedení na trh před sedmi měsíci se jich prodaly už stovky navzdory tomu, že stojí 500 dolarů (asi 10 tisíc korun) za kus.

„Už proháníme víc než tisícovku psů,“ dodal Ezra, podle nějž 60 až 70 procent prodaných pásů jde pro majitele psů včetně seniorů, kterým zdravotní problémy brání se svými zvířecími mazlíčky cvičit. Zbylé si pořizují zvířecí salóny krásy, veterináři, ale také policie či zvířecí rehabilitační střediska. „V salónech krásy obvykle nechají psa proběhnout na pásu, aby se před stříháním či jinou procedurou uvolnil,“ vysvětlil Ezra.

Studie prokázaly, že lidé, kteří nosí měřiče ušlé vzdálenosti, jež jim zároveň kontrolují tepovou frekvenci, ujdou průměrně víc než lidé bez pedometru. Se stejným cílem proto společnost Snaptracs, výrobce zvířecích lokátorů, přidala na trh monitor aktivity, který majitelům umožňuje sledovat, kolik pohybu a cvičení jejich pes za den vykonal.

„Kombinujeme úroveň aktivity i sledování přes GPS. A dáváme tak zvířecím 'rodičům' možnost kontrolovat, jak se daří jejich mazlíčkovi,“ řekl Dave Vigil, předseda společnosti Snaptracs, která monitorovací lokátory nazvané Tagg vyvinula.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video