V aukci Christie´s se prodal Štyrského obraz za 4,65 milionů korun

Aukční síň Christie´s

Aukční síň Christie´s Zdroj: Profimedia.cz

Obraz českého malíře Jindřicha Štyrského z roku 1921 se dnes v aukční síni Christie's v Londýně vydražil za 145.250 liber (4,65 milionu korun), tedy za skoro trojnásobek odhadní ceny. Při aukci moderního umění si dobře vedla i díla Otty Gutfreunda, jehož plastika se prodala za 22 500 liber (720 tisíc korun).

Oboustranný Štyrského obraz má na přední straně krajinu s kostelíkem na kopci, zatímco na rubu plátna je sv. Šebastián. Odhadní cena byla 30 tisíc až 50 tisíc liber. Nakonec kupec na telefonu z Bratislavy za něj zaplatí 145.250 liber i s aukčními poplatky.

Podle aukčního katalogu obraz získali v roce 1946 od Štyrského dlouholeté umělecké partnerky, české malířky Toyen, manželé Neumannovi ze Švýcarska. Od nich obraz zdědil majitel, který dal dílo do aukce.

V rámci dražby moderního umění byl z českých umělců nejčastěji zastoupen Otto Gutfreund - plastikami i kresbami. Jeho plastika Violoncellista s cenou 22 500 liber podstatně překročila odhadní cenu 4 tisíce až 6 tisíc liber.

Gutfreundův bronz Viki našel kupce za 12.500 liber, tedy na dolním limitu odhadní ceny. Z dalších jeho nabízených děl se například za 2 tisíce liber prodala kresba Kubistická hlava, další malá plastika Milenci si našla nového majitele za 2375 liber, zatímco několik jeho kreseb se neprodalo.

Neprodala se ani jedna ze čtyř koláží Jiřího Koláře. Koláž Karla Čapka byla z aukce stažena.

Dnešní aukce 260 položek navazovala na hlavní dražbu moderního a impresionistického umění, kterou Christie's uspořádala ve středu večer. Hlavními hvězdami byl obraz Pabla Picassa Femme assise (Sedící žena) z roku 1949, který se prodal za 8,6 milionu liber, a plátno belgického surrealisty Reného Magrittea z roku 1928 Les jours gigantesques (Gigantické dny), které se vydražilo za 7,2 milionu liber, tedy za asi sedminásobek odhadní ceny.