V Brně začala obnova vily Stiassny za 180 milionů | e15.cz

V Brně začala obnova vily Stiassny za 180 milionů

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V Brně začaly rozsáhlé práce na obnově funkcionalistické vily Stiassny. Spolu s vilou Tugendhat patří k architektonickým skvostům města. V minulosti sloužila také jako vládní vila. Její úprava do prvorepublikové podoby přijde na 179 milionů korun. Práce skončí v lednu 2014, řekl Zdeněk Musil z brněnského památkového ústavu.

„Zatímco z interiérů se odváží pečlivě zabalený mobiliář, v suterénu vily již dělníci vybourávají nepůvodní příčky,“ uvedl. Strženy byly garáže a skleníky, které byly součásti zahrady. Objekt by měl podle dokumentace získat podobu, kterou měl za původních majitelů z průmyslnické rodiny Stiassnych. Z budovy patrně zmizí také nepůvodní koupelny, které vznikly krátce před tím, než ve vile za socialismu přespal kubánský vůdce Fidel Castro.

Teprve nyní odborníci zjišťují, jak se při stavbě komplexu technologicky postupovalo. Ukázalo se například, že bazén měl kachličky pouze na dně. Na boky byl použit za první republiky revoluční postup: prolis do betonu připomínající obklady. Vila se stane nejen expozicí o funkcionalismu, ale bude v ní také Centrum obnovy památek architektury 20. století. Využijí jej nejen historikové umění, ale i architekti, kteří se budou zabývat obnovou objektů vzniklých za první republiky.

Objekt si nechal v roce 1927 postavit podle návrhu architekta Arnošta Wiesnera textilní průmyslník židovského původu Alfred Stiassny, který vlastnil továrnu v Brně v Přízové, pozdější Vlněnu. Za okupace ji původním majitelům zabavilo gestapo, po válce zůstala státu. Rodina po válce žila v USA. Stiassny i jeho manželka Hermína zemřeli v 60. letech v Hollywoodu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery