V českém IT stále chybí ženy, na ČVUT tvoří jen desetinu studentů | E15.cz

V českém IT stále chybí ženy, na ČVUT tvoří jen desetinu studentů

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CVUT FIT

Markéta Žižková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Firmy hledají kandidáty do programování a vývoje, na specializovaných pozicích je ale jen 15 procent žen.

Tuzemské podniky se potýkají s nedostatkem IT specialistů. Roste i jejich snaha přijímat na tyto pozice ženy, jejich počet v oboru ale zatím neroste. Zřejmé je to už ze situace na vysokých školách. Zatímco v tuzemsku tvoří ženy zhruba jedenáct procent studentů technických oborů, v některých zemích západní Evropy jich je téměř čtvrtina.

Příklad představuje Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze. Mezi 959 studenty je v současném akademickém roce zapsáno v bakalářském programu 101 dívek, tedy necelých jedenáct procent. A kolem podobného čísla osciluje podíl posledních sedm let. Navazující magisterský program studuje jen zhruba šest procent zájemkyň.

„Pro ženy, které usilují o dobrou pracovní kariéru a které mají technické nadání a solidní vzdělání, je dnes oblast IT obrovskou příležitostí,“ uvedl přitom děkan fakulty Pavel Tvrdík s tím, že znatelné rozdíly neexistují mezi pohlavími ve výsledcích ani době studia.

Pro ženy, které usilují o dobrou pracovní kariéru a které mají technické nadání a solidní vzdělání, je dnes oblast IT obrovskou příležitostí

Nižší zastoupení žen je pak oproti jiným evropským státům zřejmé i přímo ve firmách. „Na velmi specializovaných pozicích v programování a vývoji jsou ženy zastoupeny maximálně patnácti procenty. Děláme ale v Česku nábory pro několik IT zákaznických center, kde je podíl mužů a žen vyrovnaný. Je to ale spíše výjimka a velmi záleží na typu práce a IT specializaci,“ popsal manažer marketingu a náboru společnosti ManpowerGroup Jiří Halbrštát.

Podíl žen v IT podle něj nenarůstá ani přesto, že v posledních letech dochází k obrovskému boomu technologií. Důvodem jsou mnohdy předsudky, protože firmy samotné o přilákání specialistek usilují. „Cíleně vyhledáváme ženy, oceňujeme u nich poctivost v přístupu k práci, schopnost dobře pracovat v týmu a dovést řešení do zdárného konce,“ potvrdila provozní ředitelka MSD IT Global Innovation Center Irena Prášilová.

ilustrační foto Autor: CVUT FIT

Marta Svobodová: Žena v IT musí odvádět 120% výkon

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video