V Kanadě provedli zloději velkou sirupovou krádež za miliony | E15.cz

V Kanadě provedli zloději velkou sirupovou krádež za miliony

Získávání javorového sirupu.
Získávání javorového sirupu.
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, kmb

Opravdu hodně sladkou loupež šetří policie v kanadském Quebeku. Z místního skladiště zmizel javorový sirup za miliony dolarů, byť zatím není jasné, kolik přesně ho bylo ukradeno, napsal kanadský list The Globe and Mail.

Krádež byla objevena minulý týden během rutinní kontroly skladiště St-Louis-de-Blandford, kde byl sirup dočasně uchováván. Federace quebeckých producentů javorového sirupu, která je odpovědná za globální strategické rezervy této komodity, se zprávu o krádeži původně snažila utajit v naději, že policie zločin rychle vyšetří. V Quebeku se vyrábí 70 až 80 procent světové produkce javorového sirupu a místní federace sdružuje zhruba 10 tisíc výrobců sirupu.

Ve skladišti bylo uloženo asi pět tun sirupu v hodnotě převyšující 30 milionů kanadských dolarů (více než 601 milionů korun). Anne-Marie Grangerová-Godboutová, výkonná ředitelka federace, uvedla, že se organizace stále snaží zjistit, kolik sirupu zmizelo, a o odhadech prozatím odmítla spekulovat. „Je to velmi dlouhý proces. Musíme každý barel zvážit, abychom znali přesné množství ukradeného sirupu,“ řekla Grangerová-Godboutová.

Mluvčí quebecké policie nicméně potvrdil, že ztráta je „značná“. „Víme, že sirupu bylo ukradeno za miliony dolarů,“ řekl seržant Richard Gagné. „Je to opravdu velké množství.“

Výrobce medu může těšit, že zásoby sirupu byly federací plně pojištěny, takže finanční ztráta pro výrobce bude kompenzována. Na druhou stranu by mohlo být pro firmy z oboru problémem, že se zloději budou snažit prodat sirup jinde. A firmy tak budou muset konkurovat nějaké firmě, která koupila sirup od zlodějů levně.

Podle Grangerové-Godboutové si ale nikdo nemusí dělat obavy, že by na trhu byl nedostatek typicky kanadského produktu. „Javorového sirupu máme pořád dost,“ ujistila. „Žádné výpadky v dodávkách nehrozí.“

Autor: ČTK, kmb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.