V Libereckém kraji padl letošní rekord, řidič měl 4,27 promile | E15.cz

V Libereckém kraji padl letošní rekord, řidič měl 4,27 promile

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Opilý řidič jezdil po Malé Skále na motorce. Pak boural v pravé poledne.

Řidič motocyklu Simson s 4,27 promile alkoholu v dechu havaroval v neděli po dvanácté hodině v Malé Skále na Jablonecku. Jde o množství, které odpovídá zhruba patnácti až sedmnácti naráz vypitým pivům. Letos jde v Libereckém kraji rekord. Čtyřiadvacetiletý motocyklista bez řidičského průkazu se při nehodě lehce zranil. Řekla to jablonecká policejní mluvčí Ludmila Knopová.

Dosud patřilo první místo muži s 3,45 promile, kterého přistihli policisté v létě za volantem osobního auta policisté v Jeřmanicích na Liberecku.

Opilému motocyklistovi hrozí za ohrožení pod vlivem návykové látky a za řízení bez oprávnění až jeden rok vězení. „Neprojel zatáčkou, dostal se mimo silnici a tam svým strojem Simson přerazil kamenný patník. Na hlavě neměl přilbu,“ dodala Knopová. Čtyři promile znamenají velmi hlubokou opilost, při níž většina lidí upadá do bezvědomí a hrozí jim smrt z otravy alkoholem. Mladý motocyklista se k tak vysoké dávce propíjel pravděpodobně dlouhodobě. Podle odborníků není téměř možné, aby přežil, kdyby do sebe tolik alkoholu dostal v krátké době.

Liberecký psychiatr Jaroslav Tržický, který se specializuje i na léčbu alkoholismu, považuje čtyři promile za množství, pod jehož vlivem lidé podléhají iluzím - vidí, co není, a nevidí, co je. „Řidiči nemohou vnímat rychlost, nereagují skoro na nic a nedokážou koordinovat pohyby,“ dodal.
V Libereckém kraji se v posledních pěti letech objevilo jen několik ještě více opilých řidičů než motocyklista v Malé Skále. U Lomnice nad Popelkou havaroval na jaře 2005 řidič s fekálním vozem V3S a policisté mu naměřili v dechu téměř osm promile alkoholu. Předtím policisté odhalili řidiče osobního auta s 3,95 promile a v dalším případě havaroval na okraji Semil motorista v osobní autě s téměř pěti promile.

Letos v dubnu se na Českolipsku opil dvacetiletý muž tak, že ráno nezvládl jednoduchou dechovou zkoušku na alkohol. Mladík nedokázal v Novém Boru vyhovět pokynu, ať osm vteřin plynule dýchá do přístroje na zjišťování alkoholu. Předtím narazil do vozidla městské policie. Policisté vyšetřovali za první pololetí letošního roku v Libereckém kraji 165 silničních nehod, při nichž byli řidiči pod vlivem alkoholu. Na rozdíl od loňského roku se ale nyní letos nemusí hlásit všechny havárie. Policisté předpokládají, že ve stovkách neoznámených nehod figurovaly další desítky podnapilých řidičů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.