V neděli ráno bude k vidění největší letošní úplněk | E15.cz

V neděli ráno bude k vidění největší letošní úplněk

Měsíc, úplněk
Měsíc, úplněk
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V neděli 6. května v 5:35 nastane největší úplněk v letošním roce, uvedl na serveru www.astro.cz Petr Horálek. Za dobrých podmínek bude tak světlá noc, že bude možné číst noviny, slibuje astronom. Ze soboty na neděli bude také vrcholit jeden z hlavních meteorických rojů roku s názvem Eta-Aquaridy.

Pouhé tři minuty před úplňkem se Měsíc podle Horálka přiblíží Zemi na 356 955 kilometrů. Nacházet se bude v souhvězdí Vah ve společnosti planety Saturn a hvězdy Spica.

Měsíc obíhá kolem Země po eliptické dráze, takže se k ní pravidelně přibližuje a zase vzdaluje. Rozdíl ve vzdálenosti v přízemí a odzemí činí kolem 50 tiísc kilometrů. Úhlová velikost Měsíce se tím mění asi o 14 procent.

 

Velké přiblížení Měsíce v úplňku bude také 14. listopadu 2016, kdy projde jen 356 511 kilometrů od Země. Největší úplněk v tomto století pak nastane 6. prosince 2052 ve vzdálenosti 356 421 km od Země. Nejvíce se Měsíc k Zemi přibližuje na 356 410 kilometrů.

Pozorovatele nedělního úplňku Horálek upozorňujme na to, že ze soboty na neděli bude také vrcholit jeden z hlavních meteorických rojů roku Eta-Aquaridy, který je tvořen prachovými částicemi z chvostu Halleyovy komety. Meteory vylétají ze souhvězdí Vodnáře, které vychází nad obzor v druhé polovině noci. K ránu jich může za hodinu létat kolem osmi. Smůla je, že svit Měsíce v úplňku bude jejich pozorování rušit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video