V USA je rekordně nízký podíl teenagerů, kteří kouří cigarety | E15.cz

V USA je rekordně nízký podíl teenagerů, kteří kouří cigarety

Mladistvá kuřačka, ilustrační foto
Mladistvá kuřačka, ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spojené státy letos zaznamenaly rekordně nízký podíl teenagerů, kteří kouří cigarety. Byl nejnižší od roku 1975, odkdy se tento údaj v zemi sleduje. Blízko historicky nízkých úrovní se v této věkové kategorii drží i pití alkoholu. Počet teenagerů užívajících marihuanu se pak po čtyřech letech růstu ustálil.

Výroční zpráva Národního institutu pro drogové závislosti uvádí, že podíl respondentů mezi teenagery, kteří si v posledních 30 dnech zapálili, letos klesl na 10,6 procenta. Ještě loni jich bylo 11,7 procenta. Inormace přinesl The Wall Street Journal.

„Na první pohled to nevypadá jako velký pokles, odpovídá ale snížení počtu kouřících teenagerů o devět procent v jediném roce,“ uvedl Lloyd Johnston z Michiganské univerzity, která zprávu vypracovala. Podíl středoškoláků, kteří si alespoň jednou vyzkoušeli kouření, podle něj prudce klesá od poloviny 90. let minulého století.

Omezení tabákové reklamy a protikuřácké kampaně zřejmě zabírají

Howard Koh z amerického ministerstva zdravotnictví za příznivými výsledky vidí protikuřácké kampaně a omezení tabákové reklamy zaměřené na děti od roku 2009. Tehdy také ve Spojených státech začal platit zákaz prodeje cigaret většiny ochucených cigaret, které pro mnoho teenagerů byly vstupenkou do světa kuřáků.

Podle Koha by méně kouřících teenagerů v budoucnu mělo znamenat i méně lidí s onemocnění způsobenými kouřením cigaret. Starosti mu ale v této souvislosti dělá obliba jiných způsobů konzumace tabáku, jako jsou doutníky či vodní dýmky, a marihuany mezi středoškoláky. „Mohlo by to ohrozit příznivé dopady omezení spotřeby cigaret,“ poznamenal Koh.

Marihuanu loni podle průzkumu užívalo téměř 23 procent amerických teenagerů, 6,5 procenta tak přitom činilo každý den. Američtí středoškoláci už podle odborníků marihuanu nevnímají jako nebezpečnou látku. Přispěla k tomu její legalizace ke zdravotním účelům v některých státech.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video