V USA padají tisíce teplotních rekordů | E15.cz

V USA padají tisíce teplotních rekordů

Vysychající vodní nádrž v americkém Texasu. Nedostatek vody bude v některých oblastech USA velkým problémem.
Vysychající vodní nádrž v americkém Texasu. Nedostatek vody bude v některých oblastech USA velkým problémem.
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Minulý týden padlo ve Spojených státech během vlny veder přes 2000 teplotních rekordů a za celý měsíc červen bylo překonáno přes 3200 rekordů. V pondělí to oznámil Národní úřad pro oceány a ovzduší (NOAA).

Podle meteorologa Alexe Sosnowského je tolik rekordů neobvyklé. Některé příčiny vlny horka nejsou známé, ale z velké části ji způsobilo málo sněhu koncem zimy na amerických pláních, řekl Sosnowski.

Namísto toho, aby sluneční teplo rozpouštělo sníh, tak ohřívalo půdu, která zase ohřívala vzduch. Růst teplot dokonce nejprve vedl k tomu, že obilí rostlo rychleji, než je obvyklé, ale nedostatek srážek růst zase zpomalil, uvedl Sosnowski.

V týdnu od 25. června do 1. července bylo v USA překonáno nebo vyrovnáno na 2171 teplotních rekordů a za celý měsíc červen jich bylo 3215, uvedl NOAA.

Extrémní počasí s velkými požáry, vlnami veder, rozsáhlým suchem, přívalovými dešti a následnými záplavami a intenzivní náhlé bouře se silným větrem odpovídá tomu, jak vědci předpovídali důsledky změny klimatu, napsala agentura AP. Uvedla současně, že je zatím příliš brzy na to, aby bylo možné tuto souvislost prokázat.

Skeptik: Může za to matka příroda

Agentura oslovila 15 klimatologů, kteří se shodli, že letošní americké léto odpovídá tomu, jak vypadají důsledky globálního oteplování. S nimi nesouhlasí John Christy z Alabamské univerzity v Huntsville, který je skeptikem, pokud jde o globální oteplování. Podle něj je historie plná takových extrémů. „Podle mě za to může matka příroda,“ řekl.

Ale veliká většina klimatologů hlavního proudu je opačného názoru. „Takhle vypadá globální oteplování a v budoucnu toho zažijeme víc,“ řekl klimatolog Jerry Meehl z Národního střediska pro výzkum atmosféry.

„V budoucnu lze očekávat silnější a delší vlny horka. Zažili jsme to už v létě během několik posledních roků,“ řekl Derek Arndt z NOAA.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video