Sir Thomas Moore. Válečného veterána povýšila královna Alžběta na rytíře | E15.cz

Válečného veterána povýšila královna Alžběta na rytíře. Moore vybral miliony pro zdravotníky

ČTK, vku

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Britská panovnice Alžběta II. v pátek povýšila stoletého veterána Toma Moorea do rytířského stavu. Udělila mu tak právo užívat titul sir. Mooreovi se během koronavirové krize podařilo vybrat 33 milionů liber (přes miliardu korun) pro vytížené britské zdravotníky, napsala agentura Reuters.

Veterán ze druhé světové války získal peníze pro systém britského veřejného zdravotnictví NHS, který byl vystaven náporu v souvislosti s epidemií způsobenou koronavirem. Dokázal to tím, že s pomocí chodítka před svými stými narozeninami, které oslavil 30. dubna, stokrát urazil vzdálenost 25 metrů kolem své zahrady. Sportovním výkonem si vysloužil i zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

Alžběta II. Moorea pasovala mečem při soukromé venkovní ceremonii na hradě Windsor. V minulých měsících 94letá panovnice zrušila takřka veškeré schůzky; osobní přijetí Moorea je proto výjimečnou poctou, píše agentura DPA.

Moore již dříve zmínil, že by bylo vtipné, kdyby se mu říkalo sir Thomas Moore. Británie už totiž pod stejným titulem a velmi podobným jménem zná anglického renesančního humanistu, filosofa, právníka a státníka Thomase Morea.

 

Autor: ČTK, vku

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video